Genital Estetik Tedavileri

GENİTAL ESTETİK NEDİR, GENİTAL ESTETİK KİMLERE VE HANGİ DURUMLARDA YAPILIR, GENİTAL ESTETİK NASIL YAPILIR

Genital Estetik Nedir?
Genital Estetik Nedir?

Estetik cerrahinin temelinde  sağlıklı ve işlevini koruyan bir organın tamamen görsel amaçla eski görünümünden daha iyi hale getirilmesi ve bu sayede kişinin kendisinde beğenmediği bir bölgeyi beğenmesi amacı yatar. Bu sebeplerle bir çok insan artık estetik cerrahiden korkmamakta ve son yıllarda estetik operasyonlarda artış sağlanmaktadır. Görüntü itibariyle daha iyi hale getirilmek istenen organlar çoğunlukla yüzümüz ya da gövdemiz gibi sık görülen yerler olsa da genital estetik de tıpkı diğerleri gibi istenmesi çok normal bir bölgedir. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz genital estetiğin doğru bilgisine sahip olmanız halinde siz de aklınızdaki sorulara cevap bulacak ve belki de genital estetik yaptırma konusunda cesaretinizi toplayabileceksiniz. 

Kimi kadınların doğuştan itibaren yani genetik yapılar nedeniyle kimilerinin ise cinsel ilişki, doğum sonrası gibi durumlar sonucu genital bölgelerinde deformasyon, sarkma sorunları ya da genetik yapının da etkisiyle görüntüde estetik olarak sizi memnun etmeyecek sorunlar olabiliyor. Bu durum çoğu kadını günden güne mutsuz ederken özgüven anlamında da birtakım problemlerle karşılaşılabiliyor ve  psikolojimiz bundan olumsuz etkileniyor. Ya da tam tersi fizyolojik sıkıntılar nedeniyle de genital estetiğe ihtiyaç duyulabiliyor. Örneğin cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı gibi sorunlar da kadınları genital estetik olma ihtiyacına yönlendirebiliyor. 

İlerleyen tıp teknolojisi sayesinde genital estetiğin kısa bir zamanda lazer ile yapılabilmesi de mümkün hale gelmiştir. Genital estetiğe ameliyat korkusu kesik, dikiş ve yara korkusu ile mesafeli durmak yanlış bilinen bir kanıdır.

Genital estetiğin de sorunlu bölgeye göre türleri vardır. Bu çeşitlilik yalnızca sorunlu bölgeye ihtiyaç duyulan operasyonun yapılarak kişinin sorununa tam çözüm sağlar. Genital estetik çeşitlerinden biri olan Labioplasti yani iç ve dış dudağın estetik operasyonu ve Vajinoplasti de vajina daraltma olarak tanımlanabilir. Sorunlu bölgeye özel olarak uygulanan bu cerrahi müdahalelerle kişiler genital bölgenin tamamına bir operasyon uygulanmadan genital estetiğe kavuşabilirler. Bu sayede bir çok hasta kısa zamanda tedavi edilerek normal yaşantısına dönebilir.

HANGİ SORUNLARDA GENİTAL ESTETİĞE BAŞVURULMALIDIR

Genital estetik çok geniş bir alan ve yukarıda da değindiğimiz gibi farklı şikayetlerle kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına başvurular yapılmaktadır. Her kadının farklı estetik şikayetlerinin olması genital estetik dallarından hangisinin kendisine uygulanacağının da iyi tahlil edilmesi  gerekir. Bu tahlili de ancak genital estetik konusunda uzmanlaşmış ve tecrübesi çok olan uzman hekimler yapabilmektedir. Bu çok çeşitli sorunlar arasında genital bölgenin kararması, iç dudağın sarkması, sarkan iç dudağı dış dudakların toparlayamaz hale gelmesi, dış dudağın küçülmesi, vajinanın genişlemesi, iç dudaklarda fazlaca büyüme, idrarın tutulamayacak hale gelmesi,vajinanın kurumaya başlaması ya esnekliğinin azalması, iç ve dış dudaklarda şekil değişikliği gibi birçok önemli  estetiğe ihtiyaç duyulan durumlarla karşılaşılabilir. Bu sorunlarla baş başa kalmak ise doğru değildir. Genital estetik ile giderilebilen bu sorunların tedavisi vardır ve hiçbir kadının bunu kabullenmesine gerek yoktur. Siz de bu şikayetlere sahipseniz ancak utanıyor, çekiniyor ya da diğer sebeplerle estetik olmaktan kaçınıyorsanız uzman hekiminizle görüşme sağlayarak ihtiyacınız olan doğru bilgiyi bizzat alabilirsiniz.

Genital bölgenizin estetiği konusunda mutlu değilsiniz. Çevrenizden gelecek olumsuz tepkilerden korkuyorsunuz ve bunu kıyafetlerinizle saklamaya çalışıyorsunuz ya da eşinizin karşısına bu şekilde çıkmaktan çekiniyor olabilirsiniz. Bu durum sizi özgüvensiz ve mutsuz ediyor olabilir. Dahası cinsel hayatınız bu sebeple yolunda gitmiyor ve siz de özgürce cinsel hayatınızı yaşamaktan mahrum kalıyor olabilirsiniz. Cinselliğinizde yaşadığınız bu sorunlar günlük hayatınıza kadar yansıyor ancak yine de bir çözümü olmadığını düşünüyor ve bunu ömür boyu çekeceğiniz yanılgısına düşmüş oluyorsunuz. Ya da ergenliğinizde cinsel organınızın farkına varmaya başladığınızdan beri şeklindeki bozukluk sizi yaşıtlarınız arasında dalga geçilecek bir durumda bırakmış olabiliyor veyahut siz sürekli kendinizi gizlemeye çalışıyor olabilir ve istediğini kıyafeti giymekten geri duruyor olabilirsiniz. Tüm bu durumlar kişilerin psikolojileri üzerinde önemsiz gibi görünen ancak büyük travmalara yol açabilir. Eş seçiminizi bile etkileyecek hale gelebilir. Bu durumu kabullenmemeli, kabullenmeye çalışmamalı ve bir çözümünün olduğunu bilmelisiniz. Genital estetik sayesinde hayatınızın uzunca bir döneminde yaşadığınız bu günlük ve psikolojik travmalardan kurtulmanız mümkün. Üstelik çoğu kişinin genital estetik olmak istese de cerrahi müdahaleden korkması da bir gerçek.  Genital estetiğin uzun süredir yaşadığınız bu sorunları kabullenmeyi seçmekten daha zor bir şey olmadığını hatırlamanızı isteriz. O halde bir de genital estetiğin nasıl yapıldığı konusunda sizi bilgilendirmeye çalışalım.

GENİTAL ESTETİK NASIL YAPILIR, HANGİ CERRAHİ İŞLEMLER KULLANILIR

Genital estetik operasyonları genellikle yapılan tedavi çeşidine göre değişir minimum 25 dakika ile maximumm 45 dakika kadar sürmektedir. Bu süre sonunda hasta birkaç saat içinde taburcu edilerek evine gönderilebilir. Çoğunlukla genital estetik operasyonlarında bölgesel yani lokal anestezi uygulanmaktadır. Ancak bazı durumlarda az miktarda genel anestezi de tercih sebebi olabilmektedir. Hastaların estetik operasyon sonrası taburcu olduktan sonra cinsel ilişkiye girmeleri için 3 ila 5 gün kadar beklemeleri gerekebilir. Bu süre iç ve dış dokuların iyileşmesi ve kendine gelmesi açısından uyulması gereken önemli bir süredir. Ancak hastalar tarafından uzun bir süre olarak algılanmaması gerekir. En doğru bilgiyi doktorunuzdan almakla beraber genital estetik sonrası bu süreye uymak gereklidir. Dolayısıyla genital estetik cerrahisine başvuran kişiler maksimum bir hafta sonunda eski yaşamlarına dönebilirler. Yalnızca genital estetik olunduğu gün kişiye duşa girmemesi önerilir. Operasyon sonrası bir iki gün için ped ile dolaşmak kişiye konfor sağlar. Ayrıca bu sürecin rahat atlatılması için kişiye antibiyotik veya ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de genital bölgeyi fazla suyla temas ettirmekten kaçınmak örneğin su dolu bir küvette beklemek, havuza girmek iyi olmayacaktır. Bunun dışında kişinin ağır işler yapmaması, tempolu egzersizlerden bir süreliğine uzak durması da önerilir. Bu hususlara dikkat edilir ise ameliyat sonrası dönem rahatlıkla atlatılabilir.

Labioplasti

LAZER İLE GENİTAL ESTETİK NASIL YAPILIR

Lazer cihazları sayesinde genital bölgede zamanla ağda, jilet kullanımı gibi faktörlerle meydana gelen kararmalar tedavi edilebiliyor. Lazer cihazı sayesinde bu bölgede oluşan kahverengilik ve grilikler, yer yer ya da genital bölgenin tamamına yayılmış kararmalar whitening teknolojisi ile giderilebiliyor. Üstelik bu cihazlar sayesinde hiç acı ya da ağrı yaşamadan kısa bir süre içinde genital bölgenin beyazlatılması sağlanıyor. Ayrıca genital estetik türlerinden biri olan vajina daraltma da lazer cihazları ile kolayca yapılabiliyor. Vajina daraltma işlemine genelde hastalar cinsel ilişkiden daha fazla haz almak gayesiyle başvuruyorlar. Doğum, yaş ve kilo gibi faktörlerle vajinada genişlemeler ve açılmalar meydana gelebiliyor. Bu durum da cinsel ilişkiden alınan hazzın azalmasına neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için ise lazer cihazıyla vajina daraltılması yoluna gitmek en mantıklısı. Üst düzey lazer aletleri ile vajina içine girilip vajina duvarları ufak dokunuşlarla daraltılıyor. Bu işlem için anestezi dahi kullanmadan son derece ağrısız ve acı hissetmeden operasyon gerçekleştiriliyor ve genital estetik tamamlanmış oluyor. Bu sayede hastalar hemen günlük işlerine ve yaşamlarına dönüş yapabiliyorlar. 

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Genital Estetik Tedavileri linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir