Miyom (Myom) Nedir? Tedavisi ve Belirtileri

Miyom çeşitleri

Miyom, rahimde görülen en sık iyi huylu, kanser olmayan tümörler, büyümelerdir. Kadınlar da yaklaşık olarak %20-25 civarında görülmesi muhtemeldir. Bazı miyomlar kadının hayatının düzenini değiştirirken, bazı kadınlar miyomları olduğu dahi fark etmeksizin hayatlarına devam edebilirler. Farklı yerleşimlerde, intramural, subseröz, intrakaviter, saplı gibi başlıklara ayrılabilirler. 

Belirtileri nelerdir? Kendilerini nasıl gösterirler? 

Bazı miyomlar genellikle semptom vermezler, rahmin kasılması ile ilgili problem meydana getirerek en sık gözlenen ve izlenen şikayetler ise ; adet düzensizliğidir. Uzun, şiddetli kanama ve bununla meydana gelen halsizlik şikayetleriyle anemi tablosu olabilir. Aşırı ve sık kanayabilir hasta. Normal bir adet süresinden de çok daha uzun sürebilir. İleri yaş hasta grubu menopoz ile ilişkilendirip kliniğe başvurmayı geciktirebilmektedirler hatta. miyom varlığından ziyade hormonal bir problem olduğu düşünebilirler. Miyom tedavisi ve teşhisinde ancak ultrasonografi sonrasında miyomun konumu ve varlığı net olarak saptanabilir. 

Ankara miyom tedavisinde, miyomların boyutları büyüdü ise ertelendi ise çok büyük miyomlar ise karında şişlik, ağrı, hazımsızlık, kabızlık, gaz şikayetlerine de yol açabilir. Hatta çok büyük miyomlar idrar torbasıan mesaneye baskı yapabilir. Böbrek problemlerine dahi yol açabilirler. Kavite içerisindeki miyomlarda da ilişki sonrası kanamalar, enfeksiyona bağlı kötü koku ve akıntıya neden olabilir. Vaginal vya batın ultrasongorafi ile çok rahat tanı konulabilir. 

Miyom Belirtileri

Miyom tedavisi için maddeleyecek olur isek, belirti vermeyen miyomların dışındaki miyom belirtileri :

 • Adet düzensizliği
 • Yoğun kanama 
 • Daha uzun adet kanaması
 • Sık adet görmek 
 • Şiddetli sancılı adet
 • Düzensiz vaginal kanamalar
 • Yoğun kanamaya bağlı anemi hastada meydana gelen halsizlik
 • Ağrı
 • İlişki sırasında ilişki sonrasında kanama ve ağrı
 • Sık idrara çıkmak
 • Kabızlık, barsak hareketlerinde zorluk
 • Karın krampları
 • Karında şişlik 
 • Düşükler 
 • İnfertilite 

Miyom çeşitleri nelerdir?

 • İntramural miyom : miyomlar da en sık rastlanan miyom türüdür. Rahmin kas dokusunda meydana gelir. 
 • Subseröz miyom : Rahmin dışında gelişen miyomlar büyümesi ile karında şişlik yapabilirler
 • Saplı miyom : Rahme ince bir şey ile bağlıdır. Sağlı miyomlar zamanla kendi etrafında dönerek ağrıya yol açabilirler.
 •  

Miyomlarda Tanı Yöntemi 

Rutin bir kadın doğum muayenesi sırasında tanı koyulabilir. Bazen ek olarak kan testi, radyolojik görüntüleme tetkikleri de isteyebilir hekim. Genellikle bir kadın doğum muayenesi sırasında yapılan vaigna veya batın ultrasongorafi miyomun yerini ve çapını anlamakta yeterli olacaktır. 

Ankara Miyom Tedavisi 

Ankara miyom tedavisi için miyomlar eğer hastanın hayat kalitesini etkilemiyor ve yerleşimi boyutu ile ilgili herhangi bir problem yok ise cerrahi işlem gerektirmeyebilir. Ancak hastanın hayat kalitesini etkileyen yaşam standartlarını düşüren miyomlarda ise cerrahi operasyon uygulanmaktadır. 

Ankara miyom tedavisi için uygulanan cerrahi yöntem miyomektomi olarak isimlendirilir. miyomektomi işlmei laporoskopik yöntemle yapılabilir veya açık abdominal kesi ile. miyomun boyutuna göre cerrahi yöntemi cerrah tarafından karar verilir. Veya histereskopi yöntemi kullanılır. 

Miyomektomide kullanılan metotlar miyomun yerleşimine, sayısına ve büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Açık miyomektomi yani laparotomik miyomektomi karından bir kesi ile yapılır. Sezaryen kesisi gibi düşünülebilir. Karnı kesmeden, kapalı bir şekilde laporoskopik görüntüleme yöntemi ile de miyomektomi imkanı vardır. Ankara miyom tedavisi için bir diğeri ise histereskop. Rahim boşluğunun içine doğru çıkıntı yapmış miyomlara müdahale etmek açısından mümkündür. Rahimden kamera ile girilerek kesisiz yöntem ile yapılan bir işlemdir. Ancak her miyoma histereskopik yöntem  ile çözüm sağlanamayabilir.

Ankara miyom tedavisi ayrıca Ankara tüp bebek tedavisi konularında da oldukça önemlidir. Miyomlarla dolu bir rahim yumurtanın rahim duvarına tutunmasını engeller. Buda tüp bebek tedavisi başarısını azaltır. Ankara tüp bebek tedavisi öncesi mutlaka Ankara miyom tedavisi uygulanmalıdır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Miyom (Myom) Nedir? Tedavisi ve Belirtileri linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.