Bebek Günde Kaç Kez Hareket Ediyor?

Bebek Günde Kaç Kez Hareket Ediyor?

Hamilelikte anne için bebek hareketleri çok önemli bir yere sahiptir. Duygusal açıdan da sağlık açısından da. Bebeğin hareketli olduğu sağlıklı olduğuna eşittir. Anne ortalama bebeğin hareketlerini 17-20 haftalarında hissetmeye başlar. İlk gebelik ise 20.haftadan sonra bebeğin hareketleri hissedilebilir. Eğer 2 bebeğiniz ise 16.haftada dahi hissedebilirsiniz.

Bebek büyüdükçe hareketleri de hem sayı hem de hareket şekli olarak değişe bilir. Bebek hareketi 32.haftaya kadar artış göstere bilir. Fakat 32.haftadan sonra hareketleri aynı düzeyde kalır. Doğum başlayana kadar bebeğinizin hareketlerini hissedersiniz. Hatta bebeğinize doğum sırasında bile hareket eder . Ve siz bunu hissedersiniz.

Bebeğin hareketinde bir azalma olması bebegin bir sıkıntısı olduğunun ilk belirtisidir. Bunun için anne adaylarının bebeklerinin hareketini normalini anormalini bilmesi gerekmektedir.

Bebeğin günde kaç kez hareket ettiği belli değildir. Hamilelikte bebek 32.gebelik haftasında artış gösterir sonrasında ise düzenli kalır. Bunun belli bi sayısı olmadığı için anne anormal hareketsizliğide bilmelidir.

Bebeğiniz her zamandan daha az hareket ediyor veya hic hareket etmiyor ise bebeğin bebeğin bir sıkıntısı olduğu düşünülür. Bunun için harekette azalma olduğunda doktora danışınız.Toparlayacak olursak bir anne için bebeğinin hareketleri oldukça önemlidir. Bebeğin bu hareketleri doktorlar içinde oldukça önemlidir. Bebeğin hareketlerinin tam olması ve normal olması bebeğin sağlıklı olduğu anlamına gelir. Bebeğinizin hareketlerini ortalama 18-20 haftalar arasında tam hissedebilirsiniz. Bu hareketler ilk bebeğiniz ise 20.haftayı bulabilir. Fakat ikinci veya daha fazla olan bir gebelik ise bebeğin hareketlerini 16.haftada rahatlıkla hissedersiniz.

Bebeğiniz günde ortalama 150-200 defa hareket eder. Fakat bu hareketlerin hepsi annenin hissedeceği şekilde olmaz. Bebeğinizin hareketlerini sayın. 2 saatte en az 10 hareket olması gerekmektedir. Eğer ilk saymanızda bu 10 hareketten az ise 1-2 saat sonra tekrar sayın. Eğer tekrar 2 saate 10 hareketin altında olursa mutlaka doktorunuza danışın. Bebeğinizin 32. haftasına kadar hareketlerinde artış olur fakat 32.haftadan sonra çok değişim olmaz. Anne bebeğinin anormal hareketlerini de öğrenmelidir. Bebek az hareket ettiğinde anne bunu anlayabilmelidir. Ve bir anormallik olduğunda doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü bebeğinizin hareketleri önemlidir. Hareketliliği onun sağlıklı olduğu anlamına gelir. Bunu saçma bulabilirsiniz fakat bebeğinizin hareketleri sağlıklı olduğu anlamına gelir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Bebek Günde Kaç Kez Hareket Ediyor? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir