Doğum Sonrası Meydana Gelen Çatlaklardan Kurtulmak Mümkün Mü?

Doğum Sonrası Meydana Gelen Çatlaklardan Kurtulmak Mümkün Mü?

Doğum sonrası çatlaklar, kadınların neredeyse en büyük şikayetidir. Her kadın güzel ve kusursuz görünmek ister,bunun içinde çatlaklar büyük tehlike olarak görülür. Hiçbir kadın vücudunda leke veya çatlak olmasını istemez. Kadınlar bu çatlaklar olmaması için hamilelik döneminde doktorunda uygun gördüğü kremleri kullanırlar ve çatlaklar için önceden önlem alırlar ve bu çatlaklara asla katlanmazlar.

Çatlaklar için en uygun tedavi doğumdan sonra 1 yıldır. Çatlakların normal olduğunu ve kesinlikle sağlığınıza bir zararı olduğunu düşünmeyiniz. Bu çatlaklar ilk zamanlarda kırmızıdır daha sonrasında ise kişinin ten rengine döner. Bu çatlakların sebebi ise gebelikte alınan kilo gerginliğe,sebep olduğundan dolayı özellikle karında ve memede çizgiler şeklinde çatlaklar olur. Bu çatlaklar genelde gebeliğin 5. ve 6.ayların da daha belirgin hale gelirler,hatta bu dönemde çatlaklar ortaya çıkar. Çünkü gebelikte karnın belli olduğu aylar bu aylardır. Gebelikte asıl kilo alımı 5-6 aylarda olduğu için çatlaklar bu dönemde başlar. Bu çatlaklar derinin orta tabakasında yani dermiste meydana gelir. Bu çatlakların tedavisinde lazer ön plandadır. Lazer uygulamasının çatlaklarda önemli derecede iyileşme yaptığı görülmüştür. Bu çatlakların hiç olmaması veya daha az olması için hamilelik döneminde kullanılan bitkisel karışımlar veya bazı kremler vardır. Bunları doktorunuza danışarak hamilelik döneminde kullanabilirsiniz.

Toparlayacak olursak gebelik sonrasında annelerin en çok merak ettiği ve endişelendiği konulardandır. Bunun için anneler bu konu ile ilgili epey araştırma yaparlar. Anne adayları bu araştırmaları ilk gebe kaldıkları Zaman araştırmaya başlarlar. Anneler doğumdan sonra kısa sürede eski hallerine dönmek isterler. Bunun içinde bu çatlaklardan kurtulmak gerekir. Anne adayları bu çatlakların olmaması için gebelik döneminde başlanması gerekmektedir. Anne adayları gebelik döneminde bu çatlakları önlemek için doktorunda tavsiye ettiği kremler kullanarak çatlak olması engellenebilir. Bu çatlakların kesin tedavisi ise lazer uygulamasıdır. Bu tedaviyi yaptırmak için ise doğumun üstünden 1 yıl geçmiş olması gerekir. Bu çatlakların sebebi gebelik döneminde alınan kilo ve doğumdur. Bu çatlaklar derinin orta tabakasında yani dermiste meydana gelmektedir. Bu çatlakların bir zararı yoktur fakat estetik olarak hoş görünmezler. Bu çatlaklardan en iyi korunma yöntemi hamilelik döneminde kullandığınız gebeliğe zararlı olmayan bitkisel karışımlar ve kremlerdir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Doğum Sonrası Meydana Gelen Çatlaklardan Kurtulmak Mümkün Mü? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir