Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum sonrası saç dökülmesi annelerin endişe ettiği bir durumdur. Bu durum anne adaylarını strese sokabilir. Anneler saçlarının dökülmemesi için birçok yol dener. Doktorlara, kuaförlere danışırlar. Bir bayanın saçlarına gelecek ufacık bir problem bayanların canının sıkılmasını sağlayacaktır.

Kadınlarda doğumdan sonra 3-6 ay arasında görülen yoğun saç dökülmesi neredeyse doğum yapan kadınların çoğunun en büyük şikâyetlerindendir. Doğum sonu dökülen bu saçlar anormal bir durum değildir. Doğumdan sonra birçok kadının saçları dökülür. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur.

Doğumda çok yüksek seyreden östrojen ve progesteron hormonları doğumdan sonra birden düştüğünden dolayı bazı etkilere yol açmaktadır. Bu etkilerden biriside saç dökülmesidir.

Östrojen ve progesteron hormonunun etkisiyle gebelikte saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresinde kalır. Bundan dolayı hamilelik sonrasında saç dökülmesi olur.

Saç dökülmemesi için doktorunuza danışmadan bir kimyasal kullanmayınız. Lohusalık döneminde bu tür ilaçlar yan etki yapabilir. Doğumdan sonra saç dökülmesi normal bir olay olduğu için kendiliğinden geçecektir. Bundan dolayı tehlikeli olabilecek ürünler kullanmamalısınız. İçinizi rahatlatmak için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Toparlayacak olursak doğum sonrası saç dökülmesi normal bir durumdur. Bu durum anneleri çok strese sokar. Saç dökülmesi doğumdan sonra 3-6 ay arasında görülen yoğun saç dökülmesi normal bir durumdur. Bu durumda endişelenmenize ve korkmanıza gerek yoktur. Bu gibi durumlar normaldir. Doğumdan sonra saç dökülmesinin nedeni ise hamilelikte çok yüksek seyreden östrojen ve progesteron hormonları, doğumdan sonra bu hormonların seviyesini birden düştüğü için saç dökülmesi olur. Bu durum normaldir. Annelerin bu durumda endişelenmelerine gerek yoktur. Kadınlar saç dökülmesi için birçok kimyasala da başvurabilirler.

Kadınlar kimyasalara başvurmamaları gerekmektedir. Annelerin ilk başta doktorlarına danışıp, bir ilaç veya kimyasal kullanmak için izin alınması gerekmektedir. Genelde doktorlar buna izin vermezler. Bu dönem doğal ve normal bir dönemdir. Bunun için hiç müdahale etmeden normale döneceğinden doktorlarda ek bir müdahaleye ihtiyaç duymazlar. Saç dökülmeleri 3-6 ay sonra normale dönmüş ve dökülmeler azalmış olmazsa doktorunuz o zaman size gerekli olan bölüm ve ilaçlara başvurmanızı tavsiye edecektir.  Bu dökülmelerin doğumdan sonra 3-6 ay içinde normale dönmeleri beklenir. Bu dökülmeler saçlara zarar vermez. Çünkü hamilelik döneminde saçlar çoğalır. Bunun için bu dökülmelerde saç problemlerine yol açmaz.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Doğum Sonrası Saç Dökülmesi linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir