Doğum Sonu Ne Kadar Devam Edecektir?

Doğum Sonu Ne Kadar Devam Edecektir?

Doğum sonu kanama ve  akıntıların ne zaman biteceği,anneler için büyük merak kaynağıdır. Doğum eyleminin bitmesi ile yaklaşık olarak 150 gr. dan 2 kiloya ulaşan rahmin yeniden eski haline gelme süreci başlayacaktır.Ancak bebeği beslemek amacıyla büyümüş ve damarlanması artmış olan rahim bir anda eski haline dönemez yaklaşık dönüş süresi 40 gün kadardır.Bu dönemde kas ve damar dokuları kontrollü hücre ölüm sistemi apoptozis ile eski haline dönecektir. Bu süre  kadını rahatsız edebilir.Çünkü u süre boyunca kandan akıntıya doğru dönüşen bir vajinal sekresyon olcaktır. Bu akıntıların normal süresinden önce veya sonra  biterse enfeksiyona veya kansızlığa  sebep olabilir. Ortalama olarak rahmin eski haline dönüş süresi  4-8 hafta kadardır. Doğumdan hemen sonra başlayan kanama ve  akıntılar lohusalık sonuna kadar sürer. Kanama veya akıntıların hiç gelmemesi istenen bir durum değildir çünkü  doğumda ve sonrasında rahimden  atılması gereken  kanlar,pıhtılar ve kaldı ise içeride koleksiyon ismini verdiğimiz mikroplar için besi yeri oluşturacaktır. Bu bir endometrit ismini verdiğimiz tehlikeye ortam hazırlayıcıdır.Doğum sonrası  Lohusalıkta gelen akıntılar ilk başta kırmızı ve kanlıdır. Daha sonra akıntının rengi zamanla  açılır ve sulu kan şeklini alır ki Loche olarak adlandırılır. Lohusalığın  son  günlerinde ve  biteceği döneme yakın kan şeklinden akıntı şekline doğru dönüşerek rengi şeffaf olacaktır. Kanamanın süresi çok uzadığı takdirde içeride bebeğin eşine ait doku kaldığının habercisi olabilir mutlaka doktorunuza haber veriniz.Yine kanamanın uzaması involusyonun iyi olmadığının yada hormonal olarak kadının kendine gelemediğinin bir habercisi olabilir.Uzamış kanama kadını güçsüz bırkacaktır. Demir ve vitamin desteği alması gerekebilir. Lohusalıkta süt üretimi içinde enerji harcayan kadına bu süre rahatsız edici ve ağır bir yorgunluğu beraberinde getirici olabilir.

Akıntıların 4-8 haftadan önce bittiği zamanlarda da koleksiyon ve enfeksiyon riski nedeniyle  doktorunuza danışmanız  ve muayene olmanız sizin için iyi olacaktır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Doğum Sonu Ne Kadar Devam Edecektir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.