Doğum Zamanı Hesaplanabilir Mi?

Doğum Zamanı Hesaplanabilir Mi?

Doğum zamanını tam olarak hesaplamak mümkün değildir. Doğum zamanı son adet tarihinden sonraki 40 haftaya kadar hesaplanır. Bu hesaplama son adet tarihinizden itibaren başladığından dolayı eğer son adet tarihiniz yanlış veya eksik biliyorsanız doğum zamanı hesaplaması yanlış olacaktır.

Normal doğum haftası 37-40 hafta arasındadır. Bazı gebeliklerde erken doğum veya geç doğum olabilir. Bunlar hesaplamayla ortaya çıkmaz. Gün aşımı olan gebelikler 41-42 haftayı bulabilir.

Doğum zamanı doktorunuzun rutin ultrason ölçümleriyle de doğum zamanı belli olabilir ancak bu ölçümler gebelik haftası artıkça yanıltıcı olabilir.Gebelik haftası arttıkça hata payı artacaktır.Ne kadar küçük ise ölçüm daha doğru yaş tespiti yapacaktır.Ek olarak ultrasonografi yaş tayini için değil gelişimin belirlenmesi için ideal bir yöntemdir. Eğer son adet tarihinizde herhangi bir problem yok ve öncesinde yumurtlama problemi veya düzensiz adet görmek gibi bir probleminiz yok ise doğum zamanınız da aşağı yukarı belli olacaktır.

Sezeryan ile doğumun ise süresinde ise ideal süre 39. Hafta ve sonrasında doğumun gerçekleşmesidir.

Örnek doğum hesaplaması:
Son adet tarihi 12 mart olan birinin tahmini doğum tarihi
12+7=19 mart
Mart’dan 3 ay geriye gidildiğinde =19 aralık tahmini doğum tarihi

Bu uygulama adeti düzensiz olan anne adaylarında yanılmalara neden olacaktır. Bundan dolayı ultrason ölçümleri daha etkili bir yöntem olacaktır. Toparlayacak olursak tahmini doğum hesaplamanız yapılabilmektedir fakat bunun tam ve net olması mümkün değildir. Başındada söylediğimiz gibi tahmini yani tahmin ettiğimiz doğum tarihidir. Bunu tahmini olarak ise son adet tarihinizden hesaplama yapılarak anlaşılır. Eğer adet tarihinizi eksik yada yanlış biliyorsanız bu hesaplama da tam tarihi vermez. Tahmini doğum tarihi son adet tarihinizden 40 haftaya kadar hesaplanır. Normal gebelik haftası 37-39 haftadır. Bazı gebelikler erken veya geç doğum ile sonuçlanabiliyor.

Son adet tarihinizden alınan hesaplamadan çok daha fazla işe yarayan ve doğru sonuçlar veren tahmin,ultrasonda alınan ölçülere göre olur. Gebelikte yapılan rutin gebelik takiplerinde anne adayının takipleri alınır ve ultrason sonuçlarına göre, bebeğin ölçülerine göre tahmini doğum tarihi belirlenebilir. Anne adayları doğum yapabilecekleri tarihi çok merak ederler bunun için bu tarihi öğrenmeyi çok isterler. Bu konu ile aklınıza takılanları ve nezaman doğuracağınızı tespit edemiyor iseniz son adet tarihiniz ve bebeğin gelişiminin beraber harmanlanması ile size doğru bir tahmin yapılması sağlanabilir

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Doğum Zamanı Hesaplanabilir Mi? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir