Elektronik Cihazlar Bebeğe Zarar Verir Mi?

Elektronik Cihazlar Bebeğe Zarar Verir Mi?

Günümüzdeki en büyük sorun veya açmaz Elektronik cihazlar hayatımızda olmalı mı? Olmamalı mı? Kafa karıştıcı ve çözümü şu anda henüz olmayan bir açmaz. Elektronik cihazlar bu kadar hayatımızın içinde iken onlardan  vazgeçmek de o kadar kolay olmayacaktır.

Ancak hiçbirimiz yada hiçbir üretici bu cihazlar masum ve sağlığa zararlı değildir diye deklare edemiyor. Her kullandığımız elektronik cihazın tabiki kötü etkileri var ve bu gebelik döneminde daha dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Günlük hayatımızda çok önemli yere sahip olan elektrikli aletleri hayatımızdan çıkaramayız. Gebelik döneminde ise  eskiye oranla daha az kullanmak daha sağlıklıdır.Bu uygulamayı birkaç küçük nokta ile sağlayabiliriz

*Speaker ile konuşabiliriz

*Laptoplarımızı kucağimiza almadan kullanmalıyız

*Kullanım süresini sınırlamalıyız

*Kullanılmayan elektronik eşyaları evde kapatmalıyız

*Cep telefonu ile konuşma ve kullanma süresini sınırlamalıyız

Elektronik cihazlardan yayılan radyo dalgaları vardır. Bu dalgalar iyonize ve iyonize olmayan dalgalar olarak ikiye ayrılmaktadır. İyonize olmayan dalgalar iyonize dalgalara göre daha tehlikeli olan dalgalardır. Bu dalgalara çok maruz kalınmadığı sürece kanser yapma özelliği daha düşüktür.

Hamilelikte kullanılan elektronik eşyalara çok dikkat edilmesi gerekmektedir ve mutlaka kullanımları azaltılmalıdır. Aksi takdirde bebek bu dalgalara çok maruz kalmış olursa gelişim bozuklukları, zihinsel bazı problemler, algılama güçlüğü,  intra uterin kemikleşmede gerilik olması sorunlarla karşılaşılabileceği hayvan deneyleri ile  savunulmuştur ancak yeterli insan çalışması yoktur . Bundan dolayı gebelikte bu aletlerin kullanımlarını azaltılması gerekmektedir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Elektronik Cihazlar Bebeğe Zarar Verir Mi? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir