Gebeliğe risk teşkil eden bazı durumlar vardır. Bu durumlar ya gebeliğin oluşmasını sağlar yada gebeliğin geç oluşmasını sağlar. Eğer hastada kısırlık varsa ve bunu anlamak için düzenli olarak 9 ay ilişkiye girilir. Bunun sonucunda hala gebe kalınamıyor ise eşinizde veya sizde kısırlık olabilir. Eğer kısırlık sonucu yoksa düzenli ilişki sonucu gebe kalabilirsiniz.

Gebe Kalmayı Engelleyen ve Zorlaştıran Durumlar

Düzensiz ve yanlış zamanda yaşanan cinsel ilişki, zararlı alışkanlıklar, stres, aşırı zayıf yada aşırı kilolu olmak, yanlış ve kötü beslenme, doktor kontrolün olmadan kullanılan ilaçlar. Bu gibi problemler hiç gebe kalmamanıza da neden olabilir. Eğer bu problemleri taşıyor iseniz mutlaka doktorunuza danışınız.

Yanınızda gebeliğe engel olan nedenlerden olabilir bunun için gebelik yaşı da önemlidir. Gebe kalınmak için uygun olan yaş 20-35 yaştır. Anne eğer gebelik düşünüyor ise bu yaş aralıklarında da düşünülmelidir. Toparlayacak olursak gebeliğe engel olabilecek birçok neden ve sorun vardır. Bu sorunlar ya gebeliğin oluşmamasını sağlar yada gebeliği riskli hale getirir.

Gebeliğe engel olabilecek en büyük risk kısırlıktır. Anne ve baba adaylarından sadece birisi yada ikisinin birden kısır yani infertilite olması sebebi gebelik oluşumunu etkiler. Kısır olduğu anlaşılması için 9 ay düzenli olarak cinsel İlişkiye girildikten sonra hala gebeliğin olmayışı kısırlık yani infertilite olarak adlandırılır.

Bunun dışında gebeliğe engel olan birçok hastalık veya sorun vardır. Bu hastalıklara veya sorunlara sahip olduğunuzu gebe kalmaya karar verdiğinizde doktor kontrolünde ortaya çıkar. Gebeliğe engel bir diğer sorun ise yaş. Yaşın büyük olması veya küçük olması gebelik oluşumunun olmaması ve/ veya gebeliğin riskli olmasını sağlar. Gebelik için en uygun yaş 20-35 yaşlar arasıdır. Gebeliğiniz bu yaşlar arasında olursa gebeliğe yaşınız engel olmamış olur. Diğer sıkıntılar ise düzensiz ve yanlış zamanda cinsel ilişki, zararlı alışkanlıklar, stres, aşırı zayıf veya obezite olmak, yanlış ve kötü beslenme, kronik hastalıklar, zararlı alışkanlıklar, yüksek tansiyon gibi birçok neden gebeliğe risk teşkil edebilir.

Bu gibi sorunlarınız var ise gebe kalmak daha zor olacaktır belkide gebelik hiç olmayacaktır. Bunları öğrenmek için doktorunuzun istediği testler yapıldıktan sonra sonuçlarını ve bunların gebeliğe engel olup olmadığını doktorunuzdan öğrenin.