Gebelikte karşılaşılan bir durum olan baş ağrısı, normal hayatımda da birçok insanın sıkıntısıdır. Gebelikte baş ağrısı annede sinirlenmeye ve strese neden olur. Dayanılmaz baş ağrılarında ise mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Migren hastası olan gebeler ise biraz daha zor bir gebelik bekliyor. Migren ilaçlarınızı doktorunuza danışarak kullanmalısınız ve eğer hiçbir zararı yoksa düzenli olarak kullanmanız sizin için çok iyi olacaktır.

Anne adaylarının gebelikte en sık karşılaştığı durumlardan birisi olan baş ağrısı anne adaylarının daha stresli ve sinirli yapar. Gebelikte ortaya çıkan bu baş ağrısının en büyük sebebi gebelikte artışa geçen hormonlardır. Bu hormonlar progesteron ve östrojen hormonudur. Bu hormonların etkileri sizde baş ağrısı yapacaktır ve bu ağrılar çok şiddetli olmadığı sürece korkmanıza gerek yoktur. Anne adaylarının, hormonların etkisinin yanı sıra uykusuzluk, stres, yeme alışkanlıkları, kan şekeri değişiklikleri, yorgunluk gibi nedenler de baş Ağrı’sına sebep olmaktadır. Az ve yeteri kadar ve dengeli beslenerek bunu önleyebilirsiniz. Anne adayları baş ağrılarını dinlenerek, masaj yaparak, egzersiz yaparak, ılık duş alarak ve karanlık ortamlarda derin nefes egzersizleri yaparak bu baş ağrılarının üstesinden gelebilirler.

Anne adayları baş ağrısını ilk kez çekmesine rağmen çok şiddetli, geçmek bilmeyen,ani başlayan ağrılar ve yanı sıra ateşinde yükselmesi durumunda mutlaka doktorunuza haber veriniz. Toparlayacak olursak gebelik döneminde baş ağrısı normal bir durumdur. Anne adayların hamilelik döneminde en şikâyetçi olduğu durumlardandır baş ağrısı. Ağrılardan dolayı anne adayları oldukça sinirli ve stresli olurlar. Annede strese ve sinire yol açan baş ağrıları bazen dayanılmaz olmaktadır. Üstelik birde annenin migreni de var ise anne adayının ağrısı çok daha katlanılmaz olmaktadır. Anne bu gibi dayanılmaz ağrılarda mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

Migren hastası olan anne adayı, migren ilaçları kullanıp kullanmaması gerektiğini doktorundan öğrenmelidir. Anne adayının baş ağrılarının arttığı durumlarda. Anne adayı uzanarak, karanlık bir ortamda iyice dinlenmelidir. Anne adayı hamilelik döneminde doktoruna danışmadan ilaç kullanmamalıdır. Baş ağrıların en büyük sebebi hormonlardır. Hamilelik döneminde fazlasıyla artan hormonlar baş ağrısına da neden olmaktadır. Anne adayı normal olmayan, çok şiddetli ağrıları ve her zamankinden farklı olan ağrıları doktoruna danışmalıdır.