Hamileliğe Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Hamileliğe Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Hamile kalmak istiyorsanız,mutlaka önceden kendinizi ve eşinizi  çift olarak hazırlamanız gerekmektedir. Anne ve baba adayları bu dönemde bütün her şeyi düşünüp,sağlıklı bir karar vererek bir gebeliğe karar vermelidirler. Çiftlerden eğer herhangi bir taraf hazır değilse,gebelik döneminde de,sonrasında da büyük sıkıntılar yaşanabilir. Bunun için ilk önce annenin,babanın bu sorumluluğa hazır olmaları gerekmektedir. İlk kez çocuk sahibi olan anne babaların bu kararı vermeleri uzun zaman alabilir. Anne ve baba olmaya karar verildiği zaman ise asıl hazırlıklar başlayacaktır. Karar alındıktan sonra ise anne ve baba girecekleri sorumlulukları farkına varmalı ve anne veya baba olamaya karar verildikten sonra geriye kalan şey hayatı bir düzene sokmak. Aslında bu dönemde en zor olan kısım diyebiliriz. Anne ve baba adayları birçok şeyden vazgeçmek durumunda kalabilirler. Çünkü hayatlarına henüz onlara ayak uyduramayacak bir Bebek katılacaktır. Elbette hiçbir şey önceki gibi olmayacaktır.

Eğer anne korunuyor ise korunma yöntemine son vermelidir. Anne eğer çakışıyorsa bu iş gebeliği kaldıramayacak bir iş ise bırakılacaktır veya bir süre işe gidilmeyecektir. Çalışma  ortamı gebeliğe ve doğum sonrası izine  uygunsa şanslısınız. Ancak uygun olmadığı  hallerde  birçok hayat yönünde köklü değişiklikler yapılacaktır. Ek olarak yaşam alanları da bebeğe uygun olmalıdır örneğin evinizi değiştirecekseniz ,bunun gebelikten önce olması sizin için daha iyi olacaktır.

Yaşam şeklide gözden geçirilmelidir  en önemlisi beslenme ve alışkanlıklardır. Anne adayı çok daha dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmelidir. Sigara,alkol gibi alışkanlıkların da mutlaka bırakılması gerekmektedir. Hazırlık döneminin en önemli durumlarındandır. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için gerekli tüm profesyonel destekler alınmalıdır. Anne sağlıklı bir yaşam ile gebeliğe uygun bir yaşamı oluşturmalıdır. Bunun için anne adayı kendisine dikkat etmeli ve hazırlık dönemini iyi değerlendirmelidir. Anne ve baba adaylarının bu hazırlığı en çok psikolojik olarak yapmaları gerekmektedir. Çiftler tamamen hazır olmadan  bebeğe davet kararı vermemelidirler. Bu dönemde isteğinize göre aile danışmanlarından da yardım alabilirsiniz.

Özetle  olursak anne ve baba adaylarının bebeklerine güzel anne ve babalık yapabilmeleri,iyi bir gelecek hazırlamak için öncelikle kendilerini ve yaşamlarını yeni bir kişiye yani bebeklerine hazır hale getirmelidirler. Çünkü anne baba olama sınavı diye bir sınav yok .Eşler kendileri bunu iyice analiz etmeliler. Bunun için sağlıklı ve beraberce verilen kararlar gerekmektedir. Anne ve baba olmanın vereceği sorumluluğa hazır olmalılar. Hamilelik öncesinde planlama ve hayatı yeni düzenleriyle yaşamaya hazırlamak gerekmektedir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamileliğe Nasıl Hazırlanılmalıdır? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir