Hamileliği Olumsuz Etkileyen Yiyecekler Nelerdir?

Hamileliği Olumsuz Etkileyen Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelik her anne için veya her bayan için dönüm noktasıdır. Anne adayları özellikle de ilk gebelik sahibi olanlar her konuyu detaylıca araştırırlar. Bu dönemde zararsız hatta faydalı sandığımız yiyecekler hamileliği olumsuz yönde etkileyebilir.

İlk olarak şekerli yiyecekler sizin de tahmin ettiğiniz gibi yararlı değildir. Aldığınız çok şekerli gıdalar size hiçbir fayda sağlamaz ve kan şekerini yükseltir. Bu durum ise gebelikte istenen bir durum değildir.

Hiç tahmin etmediğimiz bitki çaylarının da gebeliğe zararı vardır. Bazı anne adayları yararlı olduğunu bile düşünmüştür mutlaka fakat kullandığınız fesleğen, sedef otu, aleo vera, adaçayı vb. bitkiler rahimin kasılmasını sağlamaktadır ve doğum anamolilerine risk artışı sağlamaktadır. Tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.
Malum hamilelik döneminde her şeye çok fazla dikkat edilmelidir. İyı yıkanmamış sebze ve meyveler size bir enfeksiyonel hastalığın bulaşmasına da sebep olabilir. Hamilelikte kesinlikle böyle bir olayla karşılaşmak istemeyiz. Bundan dolayı normal hayatta da temiz gıdaya ve dışarıda yemek yemeye çok dikkat etmeliyiz ama bu dikkat gebelikte çok daha fazla olmalıdır.

Soya soslu gıdalar, fazla baharatlı gıdalar ve kafeinde gebelikte tüketilmemesi gereken besinlerdir. Bu besinlerin de hamileliğe olumsuz etki yapması olasıdır. Kahve tüketimini ve limitlerini doktorunuzla konuşabilirsiniz.
Midye, istiridye, karides gibi çiğ deniz ürünleri salmonella dediğimiz bir bulaşıcı hastalığı taşıma özellikleri vardır. Bundan dolayı gebelikte bu tür deniz ürünleri tüketmemeniz önerilir.

Yine hiç beklemediğiniz bir yiyecek karaciğer. Karaciğer fazlasıyla A vitamini içermektedir. A vitamini gebelikte belli oranlarda meyve ve sebzelerden alınmalıdır ve fazlasına gerek yoktur. A vitaminin fazlası bebekte anomaliye neden olur.
Gebelikte sağlıklı beslenmenize bolca önem vermelisiniz, aklınıza takılan bir şey olursa yemeden veya tüketmeden önce doktorunuza sormaktan cekinmeyiniz. Toparlayacak olursak anne adayları gebelik boyunca yediklerine ve içtiklerine hatta her şeye dikkat etmelidir.

Hamilelik döneminde çiğ, bayat, çok baharatlı, çok şeker, soya sosu, kafein, teofilin, bilinmeyen bitkilerden, bitki çaylarından ve katkı maddesi barındıran hazır gıdalardan kaçınılmalıdır. Bu gibi gıdalar hamilelikte hemen hemen hiç tüketilmemelidir. Anne adayını zehirleyebilir ve bebekte istenmeyen sonuçların olmasına kadar gidebilir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamileliği Olumsuz Etkileyen Yiyecekler Nelerdir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir