Hamilelik Çalışma Hayatını Olumsuz Etkiler Mi?

Hamilelik Çalışma Hayatını Olumsuz Etkiler Mi?

Gebelikte çalışma hayatı eğer gebeliğiniz risksiz ve iş şartlarınız iyi ise bir sorun teşkil etmemektedir.
Çalıştığınız iş çok uzun saatler aralığında, ağır kaldırıyorsanız, 8 saat ve üzerinde çok ayakta kalıyorsanız ve çok yoruluyorsanız bu şartlar ya iyileştirilmelidir  ya da işe ara verilmelidir. Eğer iş şartlarınız iyi sizi yormayan ve gebeliğiniz riskli değilse gebeliğin son aylarına kadar çalışmanız mümkündür.

İste daha dikkatli olmanız sizin için iyi olacaktır. Çok ayakta kalmamanız, rahat giysiler tercih etmeniz,iyi sıvı tüketmeniz sizin yorulmanıza ve yıpranmanıza engel olacaktır.

Eğer yorucu , olumsuz iş şartlarına sahipseniz ve gebelik döneminizde bu şartlar iyileştirilmez ise işe ara verilebilir  veya eğer sizin risk taşıyan bir ek bulgunuz varsa kanama ,düşük tehdidi ,annenin ek hastalığı bu durumda  izin rapor gibi destekler kullanarak çalışmayabilirsiniz. Aksi takdirde bu olumsuz şartlarda çalışmanız; erken doğum, düşük, yüksek tansiyonun getirdiği gebelik komplikasyonlarına yol açacaktır.
Gebeliğiniz  çoğul gebelik ise mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir ve çalışıyorsanız bile iş şartlarının sizi zorlamaması gerekmektedir.

İş hayatınızda kimyasal içeren maddeler ile  içeriyor ise ve bu kimyasallar bebeğe toksik madde içeriyor ise çalışma alanında değişikliğe gidilmesi söz konusudur. Bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir.
Aynı şekilde çalışma koşullarında bir radyasyon söz konusu ise mutlaka işinize gebelik döneminde ara vermeniz gerekmektedir.

Riskli gebeliklerde doktorunuza danışarak ve iyi iş olanaklarına sahip ise çalışılabilir.

Özetle iş hayatının hamileliği etkileyip etkilemeyeceği büyük bir problemdir. Anne adayları bu konuyu oldukça merak ederler. Anne adayının iş koşulları hamilelikte sıkıntı yaratmayacak şekilde ise bir problem olmayacaktır. Anne adayının bu konuya dikkat etmesi gerekir iş şartları gebeliği kaldıramayacak şekilde ise gebe kadın işe daha fazla devam etmemelidir. Anne adaylarının gebelik boyunca çok ayakta durulan, yorulan, sinir ve stresin çok yaşandığı işlerden, radyasyona maruz işlerden, kimyasal maruz işlerde çalışıyor ise bu koşullarda işine devam edemeyecektir. Anne adayını eğer işi hamileliğe uygun ise karnı iyice büyüyünceye kadar çalışmasında bir sıkıntı yoktur. Eğer anne adayını işi gebeliğin ilerleyen dönemlerinde sıkıntı yaratmayacak şekilde ise gebelik boyunca da çalışabilir. Anne adayı çalışmaya giderken daha çok dikkat etmelidir. Anne adayı işe giderken daha rahat giysiler tercih etmelidir. Rahat ayakkabılar giyinmelidir. Anne adayının yemek yemeye mutlaka vakit ayırabilmelidir. Anne adayı azar azar yiyerek sık aralıklarda beslenmelidir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelik Çalışma Hayatını Olumsuz Etkiler Mi? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir