Hamilelik Döneminde Beslenme

Hamilelik Döneminde Beslenme

Gebelik döneminde beslenme bilindiği gibi çok önemli bir husustur. Gebeliğin rahat geçmesini sağlamasının yanı sıra, bebeğinizin de sağlıklı dünyaya gelmesini sağlar. Gebelikte doğru beslenmek sizi lohusalık döneminde de rahata kavuşturacaktır. Gebeliğin hangi ayında olursanız olun yeterli ve dengeli beslenmek bebeğinizin gelişimi için çok önemli bir yere sahiptir.

Gebelikte almış olduğunuz tüm vitamin, mineral ve demir desteği bebeğinizin doğumdan sonra da sağlıklı olmasını sağlayacaktır. İhtiyaç fazlası tüketilen gıdalar ise gebeliğe sadece artmış kalori ve kilo fazlası olarak dönecektir. Bu nedenle dengeli ve doğru beslenme azami önem arz etmektedir. Eğer bu dönemde konunun uzmanının fikirleri alınabilirse gebelikte almamız gerekli olan tüm vitaminleri besinlerden rahatlıkla alabilirsiniz. Günlük beslenme planlanır iken sebze, meyve, balık, et, yumurta, süt ve süt ürünleri size bu konuda epeyce yardımcı olacaktır. Gebelikte öğün sayımız ise en az 5 olmalıdır. Sık aralıklarla, azar azar beslenilmelidir.

Ek olarak lif alımı oldukça dikkatli şekilde yapılmalıdır ki aksi durumda gebelikte lif alımı düşük olursa kabızlık gibi sorunlarla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Bunun için lifli gıdalar da gebelik diyetinize altın standart olarak eklenmelidir. Bu gıdalara örnek olarak bezelye, portakal, havuç, mercimek, nohut vb. sıralanabilir. Dikkat edilecek bir diğer husus ise su tüketimi yeterli düzeyde almış olunursa kabızlıkla uğraşmak zorunda kalma olasılığında düşürmüş ve önleminizi almış olursunuz. Ancak su alımı idrar yolu enfeksiyonu veya erken doğum gibi pek çok sorundan da sizi koruyacaktır. Gebelikte kan yapıcı ve besin değeri yüksek olan gıdalar tercih edilmelidir. Yiyeceklerle alınamayan vitaminleri ise doktorunuza danışarak dışarıdan alabilmek mümkündür.

Yapılmayacak tüketimler arasında pişirilmemiş çiğ besinlerden kaçınılmalıdır. Bunlar sindirim sisteminde rahatsızlığa neden olacaği gibi bazı paraziter enfeksiyonlaraın kapılmasını kolaylaştırabilir. Gebelikte beslenmenin önemi hususlarından bir diğeri ise sıvı tüketimidir. Sıvılardan su ve süt en önemlileridir. Hem sıvı ihtiyacını hem de cildinizin güzelleşmesine kadar giden yararları bulunmaktadır suyun. Süt içmeniz de bir o kadar önemlidir. Protein ve kalsiyum ihtiyacınızı alıp hem sizin hem de bebeğinizin kemik gelişimine yardımcı olacaktır. Gebelikte demir ihtiyacı da çok önemli bir etkendir. Demir ihtiyacınızı et, sakatat gibi hayvansal gıdaların yanında ıspanak, pekmez, susam vb. besinlerden de karşılayabilirsiniz.

Gebe beslenmesinin planlanmasının asıl amacı annenin ve bebeğinin sağlık durumunu korumak ve bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlamaktır. Konuyu kısaca toparlayacak olursak anne adayları hamilelik döneminde beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. Anne adayları düzenli ve dengeli olarak beslenilmelidir. Sağlıksız yada katkılı olan gıdalardan uzak durmalıdırlar. Bütün vitamin, mineral ve besin değerlerinden ihtiyacı olduğu kadar tüketmelidir. Annenin yetersiz ve düzensiz beslenmesi gebelikte ve bebekte sorunlara yol açabilir. Bunun için anne adaylarının beslenme şekilleri oldukça önemlidir. Yağlı,tuzlu besinlerden uzak durmalılardır. Düzenli beslenmeli ve kötü alışkanlıklarından kurtulmaları gerekmektedir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelik Döneminde Beslenme linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir