Hamilelik Döneminde Egzersiz

Hamilelik Döneminde Egzersiz

Hamilelik döneminde egzersiz yapılması gereken bir durumdur. Anne adayı egzersize başlamadan önce mutlaka doktorundan izin almalıdır. Herhangi riskli gebelik,düşük olma olasılığı olan gebelerin egzersizden kaçınılması gerekmektedir. Gebelerin egzersize başlamaları için 3.ayın bitmesi beklenmektedir. Hamilelikte egzersizler;Ağrıların azalmasını sağlar,annenin kasları iyi çalışır ve doğumdan sonrada vücudun kolay toparlanmasını sağlar,şekil bozukluklarının önüne geçer,gebelikte ödemi azaltmak gibi yararları da vardır.

Gebelik döneminde ve doğumdan sonrada bu egzersizlere sürekli devam edilmelidir ve düzenli olarak yapılmalıdır. Egzersiz yaparken anne adayının kendini yorması istenmez. Ortalama egzersiz süresi günlük 20-30 dk geçmemelidir. Anne hem fiziksel egzersiz yapıp hemde solunum egzersizi,doğru nefes almayı öğrenmeli. Bu annenin hem egzersizler içinde hemde doğum esnasında işine yaratacaktır.

Anne egzersiz hareketlerinde kendisine eşlik eden bir hoca ile bebeğine zarar vermeyecek egzersizler yaptırılmalıdır. Egzersize başlarken önce ısınma hareketleri ile başlanmalı daha sonra diğer hareketlere geçilmelidir. Eğer egzersizler sizde veya bebeğinizde bir etki yapıyor ise egzersizlere hemen son verilmelidir. Toparlayacak olursak hamilelik döneminde egzersiz yapmanın hiçbir sakıncası yoktur. Tam tersi hamilelik döneminde yapılan egzersizler anne adaylarına daha iyi gelecektir ve gebeliklerini rahatlatacaktır. Gebelikte yapılan egzersizler annenin doğumunu da kolaylaştırır.

Her bakımdan anneye yararı vardır. Fakat hamilelikte yapılması gereken egzersiz hareketleri yapılmalıdır. Sakıncalı olan egzersizlerden ise kaçınılmalıdır. Anne adayları gebelikte başladığı bu egzersizleri kendisini yormadan lohusalık döneminde de yapmalıdır. Günlük 20-25 dk yapılan egzersiz yeterlidir. Anne egzersiz yaparken kendisini yormamalıdır. Yapılan egzersizleri gebeliğe uygun olması gerekmektedir. Bunun için anne adayına bir hocada eşlik edebilir. Egzersizlere ilk önce ısınma hareketleriyle başlamalıdır. Anne kendisini ve bebeğini çok yoran egzersizler yapmaları sakıncalıdır.

Eğer egzersizler annede ve bebekte sorunlara neden oluyorsa egzersizlerin tamamen bırakılması gerekmektedir. Annenin gebelikte egzersiz yapması düşüğe neden olmamaktadır. Halk arasında öyle olduğu zannedilmektedir,fakat egzersizler annenin her bakımdan işini kolaylaştırmaktadır. Egzersize başlamadan önce doktorunuzla mutlaka danışmanız gerekmektedir. Riskli gebelik sahibi olan anne adayları egzersiz yapmaları sakıncalı olabilir. Bunun için anne adaylarının egzersize başlamadan önce doktor kontrolünden geçmelidir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelik Döneminde Egzersiz linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir