Hamilelik Döneminde Giysi Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik Döneminde Giysi Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Giysi seçimi gebelikte önemli rol oynamaktadır. Giysilerimiz bizi rahat ettirecek tarzda seçilmelidir. Sizi sıkmayacak,bunaltmayacak,üstünüze yapışmayacak tarzda giysiler seçmelisiniz. Giysi seçiminde bol şalvarlar,hamile pantolonları,eşofmanlar,salaş tişörtler sizi rahat ettirecektir. Eğer maddi imkanınız buna el vermiyorsa veya giysilere para harcamayı sevmiyorsanız,eşinizin kıyafetleri bile size yeterli olacaktır ve rahat edeceksiniz. Giysi seçiminizde çok süslü parçalar yerine sade,salaş giysiler seçilmelidir. Rahat,istediğimiz zaman kolaylıkla kurtulabileceğiniz şekilde olmalıdır.

Vücudunuzu sımsıkı saran ,dar giysiler dolaşımınızı da etkileyecektir. Hamilelikte ay ay kilo alımı artacağından çok fazla giysi almaya da gerek yoktur. Alacağınız kiloyu önceden tahmin edemeyeceğiniz için,kilonuza göre giysiler almanız tavsiye edilmektedir. Hamilesiniz ,çalışıyorsunuz ve şık olmanız gerekiyor ise tunik, bol gömlekler altına ise bol şalvarlar ve etekler giyinebilirsiniz. Hem iş ortamında rahat hemde şık olmamızı sağlayacaktır. Hamilelik döneminde iç çamaşırı seçimide çok önemli bir etkendir. Naylon iç çamaşırları yerine rahat bez iç çamaşırları önerilmektedir. Malum gebelik esnasında alınan kilo sizi yeterince terleteceğinden birde kıyafetlerin terletmesi sizi rahatsız eder. Her parçanın rahat olması sizin hamileliğinizde yardımcı olacaktır.

Ayakkabı seçimindede giysi seçimi kadar önemlidir. Ayakkabılarında düz tabanlı ve rahat olması tercih edilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar sizi çok yoracaktır ve dengenizi kaybedip düşmenizi de sağlayabilir bunun için anne adayları hamilelik döneminde yüksek topuklu ayakkabı seçiminde de bulunmamanız gerekir. Hamilelik döneminde tercih ettiğiniz her parçanın rahat olması gerekmektedir. Çünkü hamilelik döneminde sizi geren ve sıkan giysiler işinizi zorlaştıracaktır. Özellikle çalışıyorsanız daha rahat giysiler tercih edilmelidir. Hamilelik döneminde her zaman için sağlık ve rahatlık önemlidir.

Giydiğiniz iç çamaşırlarına bile özen gösterilmesi gerekmektedir. İç çamaşırları sizi rahatsız etmeyecek kumaşlardan seçilmelidir. Anne adayları yazın daha ince giyinip,çok terlememeye özen göstermelilerdir. Kışın ise anne adayını üşütmeyecek kalınlıkta giyinilmeli gerekir. Anne adayları gebeliklerinin ilk dönemlerinde bu duruma alışamayabilirler. Fakat zaman geçtikçe anne adayları uyum sağlayacak ve önceliği her zaman sağlığa ve rahatlığa vereceklerdir. İlk gebeliğiniz ise uyum problemi çekilebilir. Fakat ikinci veya daha fazla olan gebeliğiniz ise daha önceden tecrübeli olduğu için uyum problemi çekmeyecektir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelik Döneminde Giysi Tercihi Nasıl Olmalıdır? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir