Hamilelikte gaz sancıları ile nasıl başa çıkabiliriz?

Hamilelikte gaz sancıları ile nasıl başa çıkabiliriz?

Gaz sancısı herkesin her zaman yaşayabileceği bir durumdur. Gebelerde ise ekstra günlük hayatı etkileyen bir probleme dönüşebilir. Çoğu gebe kadın özelikle ilk gebelik aylarında gaz sancısından yana yakınabilir. Belki gebelik gaz sancısı yapar ritüelini bir kenara bırakıp yediklerimizi incelememiz gerekebilir. Bakalım içinde gaz yapan yiyecekler var mı?

Gebelikte gaz sancısını yaşayanlar için tamamen ortadan kaldırmak söz konusu olmasa da sancıları hafifletmek elbette mümkün.

Brüksel lahana brokoli karnabahar soğan fasulye gibi gıdalar karbonhidratlı içecekler ve meyve suları erik armut şeftalı gibi bazı meyveler ve ekstra süt ve st ürünleri gaz yapan yiyecek ve içecekler arasında gelmekedir. Bunlardan uzak durmak başa çıkmak için ilk yol olabilir elbette.

Yukarıda bir genelleme ile gaz yapan besinleri belirttik. Ancak Ayşe Hanımda gaz yapan yiyecekler belki Fatma Hanımda yapmayabilir Bu nedenle ne yediklerinizi not ederek hangi yiyeceklerden sonra gaz sıkıntısı çektiğinizi görebilirsiniz.

Yağlı ve kızarmış yiyeceklerin tüketiminden kaçının bu yiyeceklerin sindirimi zor olduğu için gaz probleminizi tetikleyebilir.

Yapay tatlandırıcıları tüketmeyin.

Öğün sayınızı arttırarak öğün başına tüketilen besin miktarını azaltın.

Yavaş yemek yemeye çalışın ve yiyeceklerinizi çiğneyin.

Yemeklerden sonra yürüyüşe çıkabilrsiniz. Sürekli oturmak ve yatmak da sizi rahatsız edebilir.

Gaz sancısı hissettiğinizde ayaklarınızı havaya kaldırarak uzanın ve bebeğinizin karnınıza yaptığı baskıyı dağıtın. Böylece vücudunuzun daha rahat sindirim yapmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelikte gaz sancıları ile nasıl başa çıkabiliriz? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir