Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Görülür?

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Görülür?

Gebelik döneminde anne adaylarının en şikayetçi olduğu durum kuşkusuz mide bulantısı ve kusmadır. Anne adayları mide bulantısı yüzünden çok fazla yemek yiyemez ve yediklerini de çıkartabilir. Bulantı anne adaylarını çok rahatsız eder ve korkutur. Bulantı gebeliğin en belirgin özelliği olarak bilinir. Aslında anneleri hem mutlu eder,hem de rahatsız eder. Bulantı halk arasında gebeliğin en belirleyici belirtisi olarak bilinir. Bunun için anne ilk bulantılarında bundan dolayı mutluluk duyabilir.

Bulantı gebeliğin ilk 3 ayında yani 1.trimesterin dönemde çok olur. 2.trimesterin döneme geçildiğinde bulantıda son bulacaktır ve annede iştah artışı dönemi başlayacaktır. Anne adayları ilk 3 ayda bulantı-kusmaya maruz kalırlar ve bu onların en büyük sorunudur. Bu normal bir durumdur. Bazı anne adayları bu bulantıyla baş edemeyip sıvı tedavisi yani serum alarak kendisini iyi hisseder. Bulantı şikayeti çok olduğu durumlarda doktorunuza danışabilirsiniz. Bu bulantılar normalin üstünde seyireetiği durumda doktorunuzda uygun görmesi durumunda bulantı önleyici ilaçlar yapılabilir. Anne adayların beslenme şekillerinde bulantı düzeyini arttırabilir. Bunun için beslenmeyede ekstra bir önem gösterilmelidir. Bu dönemde annenin yendiği özellikle yağlı besinler bulantıyı arttıracaktır. Bunun için bulantının olduğu dönemlerde yağlı besinlerden daha da uzak durulmalıdır.

Anne adaylarının ilk 3 ayda bu bulantıların normal olduğunu bilmeleri gerekiyor. Anne adayları normalden fazla midesi bulandığı ve çok kusma olduğu durumlarda mutlaka doktora danışmalıdır.. Toparlayacak olursak mide bulantısı gebeliğin en çok ilk 3 aylık bölümünde yani 1. trimesterin dönemde çok olmaktadır. Bulantının en çok olduğu dönem bu dönemdir. 2.trimesterin dönemine geçildiğinde ise bu bulantılar daha hafiflemiş olur. Ve bu kadar rahatsızlık vermeyecektir. Anne adaylarının gebelik boyunca en sıkıntı duydukları dönemdir bu dönemler. Anne adayları bulantıyı ilk 3 ayda çekerler be daha sonrasında rahata kavuşurlar. Bu bulantılar ilk 3 ay içinde normaldir. Anne adayları bu bulantıyla baş edemeyebilir. Fakat bazen bu bulantılarla baş edilmez,bu gibi durumlarda ise doktorunuza başvurabilirsiniz. Bu bulantıların normallerine bir süre sonra alışacaksınız ve anormal olan bulantıları anlayacaksınız. Anormal olan, çok olan, ve baş edilmez olan bulantılarda doktorunuz başvurmanız gerekiyor. Anne adaylarının beslenme şekilleri de bulantı durumunu etkiler. Anne adayları beslenmelerine yağsız ve bulantıya neden olan gıdalardan da kaçınmalılardır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Görülür? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.