Hamilelikte Ruh Sağlığı Nasıl Etkilenir?

Hamilelikte Ruh Sağlığı Nasıl Etkilenir?

Hamilelikte ruh sağlığı dikkat edilmesi ve önem verilmesi gereken bir konu olmasına rağmen çok ilgi görmeyen bir konudur. Anne adayları genelde sadece bedensel sağlık sorunlarıyla uğraşırken ruhsal sağlık problemleri geride kalır. Anne strese girdikçe ruhsal sağlık problemleri de yavaş yavaş boy gösterir.

Anne adayları birçok kez ruhsal bunalım içine düşerler. Birçok sıkıntının ve stresin onları bekleyeceğini düşünürler ve istemsiz bir şekilde ruh sağlığı da bundan etkilenir. Anne adayları anne olmaya uyum sağlamaya çalışırlar anne olabilme sevinci ve sorumluluğu onda anxiyeteye neden olur. Vücutlarındaki değişiklikler memelerde büyüme ,kalçada büyüme ve bazen aşırı kilo alımı nedeniyle tamamen değişen beden görünümü annenin ruh sağlığını olumsuz yönde etkiler ve sinirli,huysuz,alıngan ve  stresli  olmasına neden olur.

Anne adaylarının özellikle ilk 3 ayda ruhsal bozuklukları ve stresi en maksimumda yaşarlar ki bu dönemde anne adaylarına bol bol destek olunmalıdır. ilk aylarda hormonların yoğun bir şekilde değişimi bu çalkantıyı başlatan en etkin faktördür.

Ruh sağlığı gebelikten olumsuzda etkilenebilirse de  tabiki bu sıkıntılar  ilerleyen dönemlerde annenin gebeliği, bedensel olarak değiştiğini  kabul etmesi ve artık anne olmaya hazır hissetmesi ile  zamanla  ruh sağlığı pozitif yönde etkilenecektir.

Beden sağlığına dikkat edilmesi de ruhsal yapıyı korumada gereklidir. Beklentilerin ve olabileceklerin ona yakın deneyimli biri tarafından açıklanması ruh sağlığını da önemli ölçüde katkı. Anne adayları bazen ona ağır gelen bu zor günleri tek başına ve yalnız atlatmamalıdır. Yanlarında sıklıkla eşinin onlarla destek çıkması ve hala çok güzel ve önemli olduğunu hissettirmesi iyi gelecektir.

Eğer ruh sağlığınızın çok iyi olmadığını ve çok zarar gördüğünü düşünüyor iseniz bir psikologdan yardım alabilir ve kendinizi daha profesyonel bir bakış sağlayarak daha  iyi hissedebilirsiniz.

Gebelikten belki de  daha sıkıntılı bir dönemde  lohusalık süresinde ruh sağlığı en hassas dönemindedir. Lohusalıkta hormonların tekrar dibe vurması ile daha şiddetli bir depresyon süreci başlayabilir.Gerçekten eve gelen minik can ve onun sorumlulukları ,uykusuzluk,babadan beklentiler,ebeveynlerin yaklaşımı bu süreci başlatabilir. Eğer ruhi dalgalanma çok derinse mutlaka profesyonel yardımdan kaçınılmamalıdır.

Hamilelik döneminde annenin psikolojisi  her aşamada çok değişmektedir. Bu değişiklikler gebeliğin dönemine göre değişmektedir. Anne adayı gebe kalmaya hazırlıksız yakalandı ve istemediği bir gebelik ise bu çok ama  çok daha fazla etkilenebileceği anlamına gelebilir. Anne adayları eğer bebeği çok istiyorsa bu gebeliği psikolojik olarak dalgalanmalardan daha az etkileneceği olarak düşünülebilir. Sıklıkla  gebeliğin ilk 3 ayında daha çok problemi bir arada  yaşarlar. Çünkü bulantı,kusma,uyku hali,anneliğe hazır olamama veya çok isteme gibi gebeliğe uyum aşamasına henüz geçilmiştir. Eğer aşırı bulantı,kusma,halsizlik ve hayatlarına gelen çeşitli kısıtlamalardan dolayı ağlama,öfke,içe kapanma gibi şikayetleri yoğun hissedebilirler. Anne adayları bu dönemde psikolojik yardım alabilirler. Bu dönemde anne adaylarına bol bol destek olunmalıdır. Anne adayları bu dönemde yalnız kaldıklarını hissetmemelidir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelikte Ruh Sağlığı Nasıl Etkilenir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir