İleri Yaşta Gebe Kalmak Sorun Olur Mu?

İleri Yaşta Gebe Kalmak Sorun Olur Mu?

Gebelikteydik en önemli konulardan birisi olan,gebelik yaşı. Anne adayları gebelik yaşlarının hakkındada bilgi sahibi olmalıdır. Çok erken yaşta gebelik veya geç yaşta gebelik sağlıklı olmayan gebeliklerdir. Erken gebe kalmak veya geç gebe kalmak anne adayında veya bebekte ciddi sorunlara neden olabilir. Anne adaylarının 20-35 yaşları arasında gebe kalmaları sağlıklıdır. Ne çok geç,nede çok genç hamile kalmak sağlıklı değildir. İleriki yaşlarda gebe kalmak hem bebek açısından hemde anne adayı açısından risklidir. Geç gebe kalmamın,prematüre bebek,ölü bebek,düşük doğum ağırlıklı bebek, anamolili bebek gibi birçok vardır. Bu risklerin daha az olması için geç gebe kalmamak gereklidir. Gebe kalmak istenilen yaş ne kadar geç olursa, kadında da erkeğin de yumurtaları ve spermleri de o kadar yaşlı olmaktadır. Buda gebe kalma olasılığını da düşürmektedir. Anne adayları bundan dolayı geç gebelik istememelilerdir. Bu sorunlar gibi birçok sorun doğuracaktır geç gebe kalmak. Eğer hem geç gebe kalmaya karar veriyor ve hemde infertilite yani kısırlık problemi çekiyorsanız kısırlığın teşhisi konulması gereken sürede düşürülmektedir.

Normal yaşlarda kısırlık teşhisi için gerekli olan süre 6 aya kadar düşürülebilir. 6 ay düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girdiğiniz şekilde gebelik olmuyor ise doktora danışmanız gerekmektedir. Bu gibi problemlerle karşılaşmamanız için gebeliğin yaşını çok ertelememenizi tavsiye ediyoruz. Geç gebe kalmanın birçok riski vardır. Toparlayacak olursak ileri yaşta gebe kalmak risk bulundurur. Bunun için geç yaşta gebe kalmak tehlikelidir. Geç yaşta gebe kalmanızın hem gebeliğinizi tehlikeye atar,hemde bebeğinizin sağlığını olumsuz etkiler. Geç gebe kalmak prematüre bebek, anamoli bebek, riskli gebelik, ölü bebek gibi riskleri vardır.

Gebe kalmak için en uygun yaş 20-35 yaş aralığıdır. Bu yaş sınırının altında da, üstünde de problem olma riski ve hastalık gibi problemler olabilir. Geç yaşta gebe kalmanın doğurabileceği sıkıntıların yanı sıra birde gebe kalmak zorlaşır geç yaşta. Anne olmak için geç kalmış kadınların gebe kalmaları güçleşir. Anne adayının yumurtaları,baba adayının spermlerinin kalitesi oldukça düşecektir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki İleri Yaşta Gebe Kalmak Sorun Olur Mu? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir