İlk 3 Ayda Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

İlk 3 Ayda Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

Gebeliğin anne adayında yaptığı değişiklikler ay ay ve dönem dönem farklılıklar gösterir. Anne adaylarının sistemleri,dış görünüşleri,psikolojik durumlarına kadar birçok değişiklik olur. İlk 3 ayda bu belirtiler ve değişiklikler  yoluyla gebeliğe adım atıldığını  anlar  anne adayları. Anne adayları bu değişiklikler ile  anne olmaya adım adım  hazırlandığını hisseder . gebeliğin ilk 3 ayında az kilo alımı nedeniyle dış görünümde  çok değişiklik olmaz. Gebeliğin ilk  3 aylık  döneminde  ortalama 1-3 kilo arasında olması önerilir.

Gebelik süresi 3 er aylık 3 dönemden oluşur.her dönem trimester olarak adlandırılır.Gebeliğin ilk 3 ayı yani 1.trimester  dönemidir.  Annede 1.trimester içerisinde  estrogen HCG, progesteron, prolaktin gibi hormonlarda oluşan ani artış  söz konusu olmaktadır.  Bu hormonal artış ve değişimler  annede bulantı,kusma,baş ağrısı,yorgunluk,çarpıntı,uykusuzluk gibi sorunlara yol açmaktadır. Zaten bu belirtilerin çoğu,başta bulantı-kusma olmak üzere  ilk 3 ayın sonunda bitecektir ve anne biraz daha rahatlayacaktır.Ancak bazen bu probler çok şiddetli olabilir ve anne bu nedenle serum yada ilaç gibi destekler alabilir.

Anne adayında  bazen gebeliğin ilk 3 ayında lekelenme şeklinde kanamalar meydana gelebilmektedir. Sıklıkla kanamalar düşüğe neden olmazlar yani Bu korkulması gereken bir durum değildir. Bu kanamaların ardından kramplar gelirse ve kanamalar çok çok olursa doktorunuza haber vermeniz ve muayene olmanız gerekmektedir. Anne adayında ilk 3 ayda meme ve süt bezleri oldukça gelişir ve memede hassasiyet ve dolgunluk dönemi başlar. Meme ve ucu yani artışa kısmı oldukça koyulaşır. Anne adayında hafif kramplar ve ani hareketlerde keskin ağrılar olur. Anne adayının fiziksel değişiminin yanı sıra psikolojik değişikliklerde olur. Anne adayları bu dönemde oldukça hassastırlar,anne olmaya hazırlanırlar ve bulantı-kusma anları çok rahatsız eder. Anne adaylarına bu dönemde daha hassas ve dikkatli davranmalıdır. Gebeliğin 3.ayında prenatal takipler alınır,pelvik muayenesi yapılır,kan değerlerine ve idrar tetkitlerine bakılır. İlk 3 ayda anne adayı bu dönemde aşırı aşırı olan bulantı-kusma,ağır kanama,parça düşürme,çok şiddetli kramp,ağrı kesicilerle geçmeyen  baş ağrısı,idrar yapamama,ağır kabızlık gibi sorunlarda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Toparlayacak olursak ilk 3 ay hamilelikte annenin en çok sıkıntı yaşadığı dönemdir. Anne adayları bu dönemde daha sinirli ve stresli olurlar. Bulantı ve kusmanın,baş dönmelerinin, halsizliklerin,en çok olduğu ve anne adaylarını en mutsuz ettikleri dönemdir. Bu dönemde anne adayları doktorları sık sık ziyaret ederler. Bu belirtiler çok çok görüldüğü durumlarda mutlaka doktorunuza gidin.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki İlk 3 Ayda Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir