İlk Nefes

İlk Nefes

Yaptığınız iş size hiç ummadığınız duygu dolu anlara götürebilir. Hekim olmanın yanında yeni bir canın ilk sesini duyma mutluğunu tadan Kadın Doğum Uzmanları için işte bu hemen her gün yaşadıkları bir olaydır. Yaptığım iş itibari ile karşılaştığım yoğun ve stresin verdiği baskıyı hissetmediğim gün yok gibidir. Ama en stresli olanlar ise meslektaşımın veya tanıdığım bir ailenin bebeklerinin doğumda bulunduğum anlardır.

Yine bu günlerden bir günde doktor bir arkadaşım ve ailesinin üçüncü bebeklerinin doğumu için karar verme aşamasına gelmiştik. Daha önceki iki doğum da sezaryen olmasından ve annenin doğum yolunun normal doğuma uygun olmaması nedeni ile sezaryene karar vermiştik.

Doktor arkadaşım eşinin yanında bir dakika bile ayrılmak istemiyordu. Babaların doğumda yer alması aslında hem anneye destek hem de doğum mucizesine katılan babanın en önemli hayat tecrübelerinden birini paylaşması açısından güzeldi.

Her şey yolunda giderse çok kısa sürede bebeği alabilecek ve anne-babanın gözlerinde pırıltıyı görebilecektik. Epidural anestezi ile girişime başladık. Epidural anestezi aslında önemli birkaç avantajı olan bir anestezi yöntemidir. Annenin tamamen uyumadığı, belden epidural alana yerleştirilen özel bir iğne sistemi içeren bir yöntemdir.

Operasyona başladık  ve uterusa ulaşıp bebeği çıkarmaya başladık. Bebeğin alınmasından sonra Çocuk Sağlığı Uzmanı ekip arkadaşlarıma bebeği teslim ettim ve ben anne ile ilgili cerrahi işlemlere devam ettim. Ancak o an baba ile göz göze geldik. O endişe ve korku dolu bakışları ile bebeğin kordonu kesilmiş olmasına rağmen hâlâ gelmeyen ağlama sesinin verdiği bir görüntüdeydi. Ben de bir yandan annene ile ilgilenmeye ve cerrahiyi tamamlamaya çalışmaktaydım. Bebekler doğduktan sonra en önemli sorun anne karnında amniyon sıvısının içinde olmaları nedeni ile henüz hava ile dolmayan akciğerlerinin solunuma katılmasıdır. Eğer akciğerler gelişimlerinin tamamlamamış olurlarsa, işte o zaman akciğerlerin hava ile dolma işlemi gerçekleşemez ve bebek artık anne ile bağını ve beslenmesini sağlayan kordon ile bağı kesildiği için uzun süre oksijensiz  kalma riski ile karşı karşıyadır. İşte bebeklerden duymayı istediğimiz o ilk ses bu açıdan çok önemlidir. Doktor arkadaşım da konuyu bildiğinden heyecanının artmış olması kadar doğal bir şey yoktu. Bebeğin ağız içi bir aspiratör yardımı ile temizlenmesi ve bir dizi solunumu başlatacak uyarıların yapılması doğum sırasında bizlerin rutin gözlemlediği olaylardandı. Her zaman bu ortamda olmayanlar ve hele de bir yakını için bu işlemleri bekleyenler için zaman geçmez ve endişe de artar. Doktor arkadaşım endişe ve hafif yaşlı gözler ile yeni doğan bebeğine bakarken bir iç çekme sonrası ameliyathaneyi inleten bir bebek ağlaması ortalığı kapladı. Ağlayan bebek akciğerlerinin hava ile dolmasını ve oksijenin artık solunum sistemi ile alınmasının başlamasının işaretini vermiş oldu. İşte o ilk nefes bu kadar önemli idi ve herkesin bir oh çekmesi aslında o ilk nefes ile oldu.

Heyecanlı baba bebek ile ameliyathaneden ayrılırken, epidural anestezi altında her şeyi izleyen annenin sevinç gözyaşları eşliğinde ben de operasyonu tamamladım.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki İlk Nefes linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.