Kimyasal gebelik nedir, neden olur?

Kimyasal gebelik nedir, neden olur?

Nedir?

26-28 günde bir adet gören her kadın adet kanamasını taki eden 14 veya 15.günde yumurtlar. Follüküller çatlayarak yumurtalıklar ile rahim arasında yer alan fallop tüplerine ilerlerler. Yumurtlamanın olduğu günde korunmasız cinsel ilişki ile sperm hücreleri fallop tüplerinde bir araya gelir.  Daha sonrasında adet gecikmesini takiben yapılan beta hcg hormonunun pozitifliği gebelik anlamına gelmektedir. Bazen bu pozitiflikler mutlu haberler verse de bazen de takibinde biyokimyasal gebelikler nedeni ile sonlanabilir. Kimyasal gebelik normal bi şekilde yumurtanın döllemesi ile meydana gelen embriyonun vücuttan kanama ile atılmasıyla sonlanabilir. 

Sonlanması kendiliğinden meydana gelerek normal düşük ya da intrauterin ex vakaları gibi küretaj gerektirmez. Çoğunlukla kişi henüz gebe olduğunun farkına varmadan gelişimini sürdürmeyen embriyo adet kanaması ile birlikte vücuttan kendiliğinden atılır.

Kimyasal gebelik neden olur?

Yumurta hücresinin sağlıklı bir şekilde döllenememesi nedeni ile meydana gelir.

Tiroid

Genetik problemler

Rahimde var olan anomaliler

Gebeliğin oluşması için ilk adım olan embriyonun meydana gelmesi mümkün olsa bile embriyonun rahme tutunması gerçekleşmediğinden embriyo gelişimini sürdüremez. Adet kanaması ile de vücuttan kendiliğinden atılır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Kimyasal gebelik nedir, neden olur? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir