KIŞ AYLARINDA GEBELİK

KIŞ AYLARINDA GEBELİK

Gebelik her kadında büyük hayallerle, büyük sevinçlerle beklenen bir durumdur. Bununla birlikte gebelik bir kadının yaşamı boyunca en hassas olduğu dönem olarak varsayılabilir. Duygularını en maximum yaşadığı, çelişkilerinin en yüksek olduğu ama tüm bunların gebelikle birlikte yükselen hormonlardan kaynaklandığını unutmamalıyız. Tüm bu duygu değişimlerimiz olduğu gibi aynı zamanda bağışıklığımızda bir çocuğun bağışıklığı kadar düşer. Çabuk rahatsızlanır ve çok çabuk etkileniriz. Havanın aşırı sıcak, aşırı soğuk olması, kadının bulunduğu ortamın yeterince havalandırılıp havalandırılmaması, temas ettiği yüzeyler veya bulunduğu kişiler, yediği yemekler… gibi bu tür dış faktörlerin hepsi anne adayımızın çok çabuk hasta olmasına neden olur.

Bu nedenle yaz mevsiminde gebeliğinin çoğunu geçiren gebe çok şanslıdır ya da kış mevsiminde gebeliğini geçirdiğin için şanslısın gibi cümleler kurmak imkansızdır. Her mevsimin gebeye getirdiği durumlar dikkatli olması gereken kurallar bulunur.

Kapımızda bir kış mevsimi bekliyor ve kış kelimesinin bile üşüttüğünü varsayarak ve herkesi hasta etme potansiyelinin griplerin en yüksek olduğu mevsim olarak adlandırırsak, bakalım nelere dikkat etmeliyiz ?!

Kışın mutlaka hepimiz bir kez hasta oluruz. Viral ve bakteriyel hastalıkların yaygın olduğu bu dönemde küçük çocuğumuzun hasta olmasından ve iyileşme güçlüğünden ne kadar çok korkuyorsak bir gebe olarak kendimizi o kadar çok sakınacağız !

İlaç tedavisinin tam verilemediği gebeliğimizde ilaç kullanmadan atlatmak için, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Bağışıklık sistemimiz için düzenli beslenmek birinci adımdır. Ayrıca fazla kalabalık ortamlardan kendimizi koruyup, viral ve bakteriyel hastalıkların yaygın olduğu dönemlerde tokalaşmaktan, dışarda yüzeylere çok fazla dokunmaktan, dışarda besin tüketmekten, yakın temastan kaçınacağız.

Kış Mevsiminde Gebelerimize Sağlıklı Beslenme Önerileri

Vitamin, mineral, kalsiyum, protein yönünden zengin besleniyoruz.

 • Mevsim sebzeleri olan karnabahar, kereviz, ıspanak gibi yeşil yapraklı besinleri bolca tüketiyoruz,
 • Kış aylarında vazgeçemediğimiz C vitamini yönünden zengin olan meyve ve sebzelerden mutlaka gün içerisinde tüketiyoruz. Portakal, mandalina, limon, kivi, kırmızı biber, yeşil biber, greyfurt gibi. Ancak bu saydıklarımız asitik içerikli olduğundan dolayı akşam alınması rahatsızlık verebilme ihtimalinden dolayı sabah kahvaltısından yaklaşık iki saat sonra veya gün içerisinde alınmasına özen göstermeliyiz.
 • D vitamini yönünden yaz gebeleri yazın güneşten bolca karşılarken kış gebeleri ise bolca balık tüketmelidir.

Bulaşıcı Hastalıklar İçin !

 • Kişisel temizlik ve hijyene en üst düzeyde önem vermeliyiz.
 • Eller sık sık yıkanmalı,
 • Bulunduğumuz ortam sıkça havalandırılmal,
 • Kapalı ve kalabalık ortamlarda uzun süre kalmamalı,
 • Kişilerle yakın temastan kaçınıp, sadece tokalaşıp ellerimizi ilk fırsatta yıkamalı,
 • Mutlaka sıkı sıkı giyinmeli soğuktan korunmalıyız.

 

Kışın Doğru Giyinmeliyiz

 • Tek parça hamile giysilerindense birkaç kat ince giysileri üst üste giymelidirler.
 • Hamile elbiselerinde her mevsim önemli olan detay ; yünlü, pamuklu, keten hava alan kıyafetler tercih etmelidir.

Kış Gebelerinde Egzersizin Önemi

 • Kış aylarında hava soğuk olduğu için anne adayları üşütmekten korkarlar ve genellikle fazla dışarı çıkmazlar. Ancak evde, ofiste kapalı ortamda kalmak, oksijenden yoksun kalmak hamileler için çok zararlıdır. Özellikle de hareketsiz yaşam sağlıksız bir hamilelik dönemi demektir. Bunun için bir hamilenin yapabileceği en doğru şey, kat kat giyinerek sokağa çıkmak ve her gün düzenli olarak temiz hava alabileceği bir yerde yürüyüş yapmaktır. Bununla birlikte ev ortamında hamilelere özel plates ve yoga egzersizlerini uygulamak da hem bu sürecin sağlıklı geçmesini hem de doğumun daha kolay gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Vücut Çatlakları İçin ;

 • Bu çatlaklar sadece görünüş açısından değil sağlığımız için de oldukça önemlidir. Örneğin ellerde, dudaklarda, vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan çatlaklar anne adaylarını enfeksiyonlara karşı daha açık hale getirirler. Peki ne yapmalıyım? Soğuk ya da sıcak su yerine ılık su tercih etmeliyim. Nemlendiricler kullanmalı ve bol bol su içmeliyim. Su tüketmek sadece çatlaklar için değil bir çok yol için önemli bir seçenek olacaktır.

 

SEVGİLİ GEBELERİMİZ, EN KIYMETLİ SİZLERSİNİZ

HASTALIKSIZ ATLATTIĞINIZ BİR KIŞ DİLERİZ  

 

 GÜLEN SURAT ile ilgili görsel sonucu

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı Hamilelik kategorisinde bulunmaktadır ve , , , , etiketlerindedir. Geri bildirim linki KIŞ AYLARINDA GEBELİK linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir