Laporoskopik Endometriozis Tedavisi

Laporoskopik Endometriozis Tedavisi

Laparoskopi cerrahisinin tüp bebek tedavisinde en sık kullanıldığı hastalıklardan biri olan endometriozis hastalığı rahim içerisini kaplayan hücrelerin, rahim dışarısında yerleşmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. En fazla görüldüğü bölge peritonu yani karın zarını ve yumurtalıkları tutmaktadır. Yerleştiği bölgeye göre de endometriozisten duyulan ağrı derecesi artış gösterebilir. Çok ileri olan endometriomalarda ise yapışıklık, kısırlık ve kitle gibi semptomlara neden olur. Bu nedenle teşhisi önemlidir, elbette tedavisi de. 

İlerleyen derecelerde ise yumurtalıklar içerisinde endometrioma ismi verilmiş olan kistik yapılar oluşabilmektedir. Endometriozis kistlerinin ise laparoskopik olarak alınması tüp bebek tedavisi öncesi, tüp bebek tedavisi şansını arttıracaktır. 

Yalnız ameliyat esnasında yumurtalıklara zarar vermemenin önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç endometriomanın kapsülünün soyulması esnasında yumurtalıklara zarar verme olasılığının olduğunu bu nedenle ameliyatın özenle yapılması gerektiğini vurgulamıştır. Endometriozisin varlığı ise gebe kalma ihtimalini düşüren, yumurtalık rezervnin azalmasına neden olan bir faktördür. 

Laparoskopik endometriozis ameliyatının arkasından takip edilen hastada gebe kalamayan infertillerde yaklaşık olarak %50 sinde hemen hemen bir sene içinde kendliğinden gebelik oluşabilir. Ameliyata rağmen kendiliğinden gebe kalamayan hastalarda 1 yıl süre ile bekledikten sonra tüp bebek tedavisinin yapılması uygun görülür. Endometrioma kistinin eksizyonu planan tüp bebek tedavisi görücek olan hastalarda gebelik şansını arttırmak önemli bi faktördür. 35 yaşında altındaki yumurtalık rezerv iyi olan uzun bi infertilite problemi olmayan kadınlarda laporoskopik olarak endometriomanın çıkarılması mutlak bir seçenek olmalıdır. 

Endometriomanın tekrarlamaması konusunda kesin bir ifade kullanmak yanlıştır. Kadınların özellikle menopoz öncesindeki dönemde %30 ila 50 oranında tekrarlama riskleri mevcuttur. Bu nedenle çocuk isteyen kadınlarda operasyonu takiben bir yıl içerisinde çocuk sahibi olamadığı takdirde tüp bebek tedavisi öneriyoruz. 
Endometriozisi olan bir hastada boy gösteren şikayetler nelerdir?

 –  Kronik pelvik ağrı 

– Adet ile ağrı

 – Cinsel ilişki esnasında şiddetli pelvik ağrı 

Gözlenebilmektedir. İnfertilite ile başvuran hastalarda, gebelik elde edemeyip tüp bebek kararı alan çiftlerde yaklaşık yüzde on beş ila elli beşinde endometriomaya rastlanmıştır. 

Ertelemeyin !

Cerrahiyi ertelemeyin !

İmkanları ve bugününüzü ertelemeyin !

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı Femince kategorisinde bulunmaktadır ve , , , etiketlerindedir. Geri bildirim linki Laporoskopik Endometriozis Tedavisi linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir