Mikro Çipli Tüp Bebek Yöntemi

Mikro Çipli Tüp Bebek Yöntemi

Tüp bebek yönteminini hayatımıza girişi ile infertilitede tüm dünyada bir çığır açılmıştır. Bu yolla tüm bebek isteği olan ailelere büyük bir ışık yolu açılmıştır. Bu yolla pek çok çift bebek sahibi olmuştur. Tüp bebek işlemi yumurta v e sperm hücresinin laboratuvar ortamında döllenmesinin ardından gelişen embriyonun anne rahmine nakledilmesidir.

Tüp bebek işleminin başarısında başarıyı etkileyen faktörler rahim iç duvar kalınlığı, yumurta kalitesi, sperm sayı ve kalitesi sayılabilir.Bu parçalardan herhangi birinin iyi olduğu durumda deül hepsinin en iyi olduğu durumda gebelik şansı maksimum olacaktır. Her teknoloji gibi zamanla gelişmiş ve pek çok konuda gelişme kaydetmiştir. Örneğin elde edilen embriyonun çevresel faktörlerden ve gaz değişikliklerinden en az etkilenmesini sağlamak amacıyla embryoscope yoluyla inkubatörlerin kapağı daha az açılması sağlanmıştır. Bunun gibi pek çok yöntemden biridir. Micro chip yöntemi de bu yeniliklerden biridir.
Sperm seçme yöntemleri günümüz teknolojisinde spermin şekilsel yapısına bakılarak sağlanmaktadır. Bu seçim gerektiğinde yüksek büyütmeli cihazlar ile seçim yapılmaktadır. Bu yolla hem doğrusal yönde en iyi hareket eden hemde en şekilse olarak düzgün sperm yumurtayı döllemektedir. Ancak bu yöntemin vucuttaki sperm seçim yöntemlerinden bazı eksikleri mevcuttur.

Rahim ağzında bulunan mukus adını verdiğimiz sümüksü tıkaç spermlerin buradan geçebilenlerini rahme kabul eden bir süzgeçtir. Mikro akışkan cip teknolojisi de ince bariyerlr yoluyla sadece yapısal genetik olarak spermi seçmeyi yarayan bir süzgeç görevi görmeyi hedefleyen teknolojilerdendir. Mikro enjeksiyon işlemi için hazırlanan sperm akışkan çip kanalcıklarına yerleştirilir ardından süzülen sperm mikroenjeksiyon işleminde kullanılır. Genetik olarak daha iyi özellikler sahip olan sperm yumurtayı döllediğinde daha kaliteli embryo elde etme şansı oluşmaktadır. Bilindiği gibi embriyo kaliteli ve rahim onu kabul etmeye hazır ise gebelik şansı daha da artmaktadır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Mikro Çipli Tüp Bebek Yöntemi linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir