Mol gebelik nedir, nasıl anlaşılır?

Mol gebelik nedir, nasıl anlaşılır?

Nedir?

Halk arasında üzüm gebeliği olarak bilinen gebelik şeki olan mol gebelik genetik bir problem nedeniyle normal gelişme göstermediği bir gebelik şeklidir. Parsiyel mol komplet mol gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Parsiyel mol de bebeğe ait bulguların yanı sıra plasentadaki bir takım hücreler içi su dolu keseciklere benzer. Hem bebeğe ait organlar hem de mola ait organlar olmaktadır. Komplet molde bebek oluşmaz üzüm gebeliği adı verilen içi boş kesecikler oluşmaktadır. Her iki mol gebeliğinin de tedavisi farklıdır. Mol gebeliğinin her şekli sağlıklı bir gebelik değildir.

Mol gebeliği kimlerde görülmektedir?

Herkeste görülebilen bir durumdur. İstatistiklere göre 20 yaş altı 40 yaş üstü gebeliklerde 1500 de bir olarak daha fazla görülebilmektedir.

Sağlıklı bir gebelik midir?

Sağlıklı bir gebelik değildir. Mutlaka sonlandırılır.

Nasıl gelişir?

Kişi gebe olduğunu düşünerek muayeneye gittiğinde 6.hafta da ultrasonda tespit edilebilir.

Tanı nasıl konulabilir?

Ultrasonda gebelik kesesi görünmeyebilir. Su keseciklerine benzer ve rahim içerisinde kar yağmış ibi bir manzara oluşabilir. Buna ekstra Beta hcg değeri 100 binin üzerinde kalarak eşlik eder.

Mol gebelikte tedavi nedir?

Bazen ilaç tedavisi ile bazende tıbbi müdahale ile mutlaka sonlandırılmalıdır. Ancak sonrasında Beta hcg takibi zorunludur. Sıfırladığını görmek gerekmektedir. Hastanın işlem sonrasında da muayene takibine devam edilmelidir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Mol gebelik nedir, nasıl anlaşılır? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.