Obezitenin Gebelik Oluşumuna Etkisi?

Obezitenin Gebelik Oluşumuna Etkisi?

Obezite gebeliği ve gebe kalmayı engelleyen hususlardandır. Obezite olmak kişiyi her yönden olumsuz etkilemektedir. Bunun için anne olmaya karar verdiğiniz zaman hatta hayatınızın her döneminde normal vücut ağırlıklarında olmanız size avantaj ve sağlık sağlayacaktır. Bundan dolayı da çok kilolu olmanızın size hiçbir yararı olmayacaktır tam testi hayatınızın birçok yerinde işinizi zorlaştıracaktır. Obezite  tanımlanacak olur ise kişilerin kilolarının normal ölçeklerin üzerinde olması durumudur  . Vücut kitle indeksi 30 ve üzerindeki kişiler  morbid obez 40 ve üzerindeki kitle indeksleri ise ağır morbid obez olarak bilinir. Kilolu kadınlar hayatında birçok korkuları vardır.Hamile kalamamak da bu korkuların en  çok korkulanıdır. Bu korkunun gerçeklik payı ise büyüktür.Çünkü gebe kalmış olsalar bile fazla kiloları gebelikte onları çok çok zorlayacak,hareketlerini kısıtlayacak hatta beraberinde getirdiği şeker, tansiyon,damarda kan pıhtılaşması  gibi ek hastalıklar nedeniyle  gebeliklerini tehlikeye sokacaktır.

Açıklayacak olursak gestasyonel diyabet;obezite olan gebelerde normal ağırlıklara sahip olan gebelere göre,gestasyonel diyabete yakalanma oranları daha yüksektir. Preeklamsi;obez gebelerde gebeliğin belirli hafalarından sonra yüksek tansiyon başlar,ve bu gebelerin preeklamsi nöbetlerine girmesine kadar ilerleyebilir. Tromboz;obez gebelerde kanın damar içinde pıhtılaşma olasılığı yüksektir. Ve bu olay tromboza neden olur. Tromboz çok ciddi boyutlarda kişinin ölümüne neden olabilecek kadar problemlere yol açabilmektedir. Doğumla ilgili problemler ise obez olan gebelerde rahimde  açılmanın kendiliğinden olması daha zordur. Bunun için obezlerde suni sancı ihtiyacı daha fazladır. Normal doğumda ağrıyı kesmek için ya da sezeryanda  anestezi uygulamak  epidural veya genel  anestezi obezlerde daha zordur. Obez olmanın gebelikte yol  açtığı birçok sıkıntı ve problem vardır. Bunun için gebelik düşünen kadınların, gebe kalmadan önce mutlaka diyete başlamaları gerek mektedir. Bu kilolardan sağlıklı beslenme ve gerekli olan egzersizlerden yararlanarak kurtulmak gerekmektedir. Kilo gebe olsanız da olmasanız da  sizi çok çok zorlayacaktır sadece gebelik döneminde zorlayacağını düşünmeyin. Bu kilolar sizi hayatınızın her döneminde ve  her koşulunda sizi oldukça zorlayacaktır.Bu nedenle ipleri baştan sıkı tutmalıyız. Morbid obez olmak gebe kalmanızı etkilediği gibi  var olan anne karnındaki bebeğinizi de etkiler.Bebeğinizde iri bebek (makrosomi),kronik hastalıklar,doğumsal kalp anomalileri gibi sorunlara ve hastalıklara neden olabilir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Obezitenin Gebelik Oluşumuna Etkisi? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir