ONKOLOJİ HASTALARI DA TEDAVİ SONRASI BEBEK SAHİBİ OLABİLİR !

Kanser tedavilerine kemoterapi ve radyoterapiye başlandıktan sonra rastlanan infertilite elbette çözümsüz değil.

Onkoloji hastaları bayan veya erkek fark etmeksizin tedavilerine başlamadan önce sperm veya yumurta hatta embriyo dondurabilirler. Böylelikle tedavi öncesi kurduğunuz bebek hayaline tedavinizin sonrasında sahip olabiliyorsunuz.

Üremenin korunması her birey için birincil maddelerden biri olarak gelmektedir. Her birey anne veya baba olmak ister. Özellikle önemli bir ameliyat veya hastalıkla mücadele nedeni ile üreme ile ilgili problem yaşayabileceği düşünülen tüm bireylerde geleceğe daha güvenle bakabilmeleri açısından ameliyat veya tedavi öncesi yumurta, sperm ve embriyo dondurmak mümkündür. Ülkemizde de sık sık rastlanan ve tercih edilen bu durum tarafımızca onaylanıp desteklenmektedir.

Kanser ne yazık ki günümüz dünyasında en önemli sağlık problemlerinin başında yer almaktadır. Her yıl binlerce üreme çağındaki genç birey kansere yakalanmaktadır. Kemoterapi ve radyoterapi üreme hücrelerinin yok olmasına yumurta ve sperm üretiminin azalmasına giderek yok olmasına sebep olmaktadır.

Günümüzde bir çok kanser tedavi edilebilir boyutlardadır. Daha erken evrelerde tanımlanır ve tedaviye daha erken başlanır. Bireyler o an yalnızca kanseri yenmeyi hedefleyip herhangi bir şey görmeyerek yollarına devam etmektedirler. Ancak tedavi sonrasında farklı problemlerle baş başa kalmamak adına sperm yumurta ve embriyo dondurmaya da sıcak bakmalarını tavsiye etmekteyiz.

Kanser hastalığının teşhisi ile tedavisi arasında yaklaşık iki ile dört hafta kadar bir zaman vardır. Bu süre gerekli yumurtanın ve spermin toplanması için dondurulması için yeterli bir süredir.

Dondurma yönteminde ; -196 derece de embriyo, sperm ve yumurta beş sene boyunca saklanabilir. Sonrasında ise bu süre Sağlık Bakanlığının izni ile uzatılabilmektedir. ‘’ Yumurta dondurma işlemi yasal bir işlemdir ‘’

Peki nasıl bir yol bizi bekliyor? Yumurta dondurmanın başlangıcı bir tüp bebek süreci ile eş orantılıdır. Öncelikle adetin ikinci veya üçüncü günü başlanan bu tedavide yumurtalıkların uygun şekilde büyümeleri hemen hemen 16-18mm ye gelmesi hedeflenir. Üç güne bir veya dört güne bir devam eden ultrasonları ile hasta muayene edilerek gerekli boyuta geldikten sonra HCG verilerek yumurtalıkların çatlanması sağlanıp ameliyathane ortamında yumurtalar toplanır. Çeşitli dondurma  yöntemleri ile dondurulması sağlanır.

Hasta evli ise hangi yöntemi uygulamalıyz? Hasta evli ise yumurta veya sperm dondurmaktan daha öe embriyo dondurmak birinci seçeneğimiz olmalıdır. Klasik bir tüp bebek teddavisi ile 10-12 gün kadar ilaç tedavisi alınarak yumurtalar toplanır.

Toplanan ve dondurulan yumurta, sperm ve embriyolar tedavi sonrasında anne adayındaki belirli bir hazırlık sonrasında anne rahmine enjekte edilmektedir.

Onkoloji hastalarımızda yumurta, sperm ve embriyo dondurmayı birincil hale getirerek bireylerin tedavi sonrasında anne-baba olma şanslarını elinden almıyoruz böylelike hastanın motivasyonuda daha yüksek olmaktadır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki ONKOLOJİ HASTALARI DA TEDAVİ SONRASI BEBEK SAHİBİ OLABİLİR ! linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir