Over kistleri tüp bebek tedavisini etkiler mi?

Over kistleri tüp bebek tedavisini etkiler mi?

Belli bir zaman geçmesine rağmen bebek sahibi olamayan çiftlerde sperm ve yumurtanın dışarıda bir ortamda döllenmesi işlemine denilmektedir.
Kist ise ; vücudun herhangi bir yerinde organda veya derinin içerisinde meydana gelebilen içi sıvı ve yağ dolu olan şişkinliklere verilen genel isimdir.
Aslında pek çok kişide sıklıkla kist görülebilirken, kist kelimesi halk arasında bir telaşa yol açmaktadır. Kistlerin çoğu iyi huylu iken küçük bir kısmı kötü huylu olup kansere veya çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir.
Over ise ; kadınlarda yumurtalıkalra verilen isimdir.
Over kisti ; Yumurtalıklarda bulunan içi sıvı dolu şişlikler.
Over kistleri genellikle rastlanabilen sıradan bir durumdur ve çoğunlukla iyi huylu olarak izlenmektedir. Bazı hastalarda çok şiddetli olmayan ağrılara yol açablmektedir ama genellikle belirti vermemekle birlikte bazen de adet düzensizliği, şişlik, ağrı gibi etkilerle jinekoloğa başvurmayı gerektirebilir. Çoğu hastada da ancak rutin jinekolojik kontrollerde jinekolojik ultrasonografide meydana gelmektedir.
Over kistlerinin belirtileri nelerdir?
 Adetlerde düzensizlik
 Kasıklarda ağrı
 Karnın alt bölgesinde hassasiyet
 Memelerde dolgunluk
 İdrar sorunları
 Cinsle ilişki sırasında ağrı
 Sancılı adet
Over kistinde tedavi nedir? Ultrasonda over kisti görülmesi tüp bebek tedavisine engel midir?
Ultrasonografide over kisti izlenmesinin arkasından kistin çapına bağlı olarak hekim tarafından bir ay tedavi ertelenebilmektedir oral yolla alınan ilaçlarla çapı uygun olduğu sürece tedavisi mümkündür. Ancak, kistlerin çapı büyük olduğu sürece ve oral olarak alınan ilaçlara direnç gösterdiği durumlarda
kist aspirasyonu uygulanabilir. Kist aspirasyonunun arkasından Ankara tüp bebek merkezlerinde tüp bebek tedavisine başlanabilir.
Kist aspirasyonu nasıl uygulanır?
Mümkün olan kistler  over kistleri aspire edilerek tedavi süreci
hızlandırılabiir. Böylelikle bir ay hastanın tedavisi aksamamış olur. Sedasyon altında olan kist aspirasyonu işlem süresi yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında sürmekte olup, günü birlik olarak hasta hastaneden çıkış yapabilir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Over kistleri tüp bebek tedavisini etkiler mi? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.