Polikistik Over Nedir?

Polikistik Over Nedir?

Polikistik over yumurtalıklarda birden fazla kistin oluşmasıdır. Yumurtaların tam olarak gelişmemesi ve yumurtaların kist oluşturmasına polikistik over adı verilir.

Polikistik overın olmasının sebebi ise yumurtlamayı sağlayan hormonların çeşitli nedenlerden dolayı salgılanmaması ve yumurtanın tam olmasına ve yumurtaların gelişmemesine bağlı kistleri ortaya çıkarır.

Polikistik over nedenleri
-Tiroid hormon salgı bozuklukları
-Şişmanlık
-Şeker hastalığı
-Stres
-Böbrek üstü bezlerde fazla erkeklik hormonu salgılanması

Polikistik over belirtileri; polikistik overın en belirgin belirtisi aşırı tüylenmedir. Yüzde,boyunda, göğüs aralarında,göbek çevresinde, bacak iç kısımlarında çok fazla tüylenme görülür. Bir diğer belirti ise sivilcelerdir. Saç dökülmesi de bu hastalığın diğer belirtisidir. Bu hastalığın diğer belirtileri ise adet gecikmesi ve düzensizliğidir. Polikistik hastalarında yumurtlama olmadığından dolayı kısırlığa yol açabilir. Bu bayanlarda hormon düzensizliğinden dolayı kilo alımı da olacaktır.

Polikistik overın 2 tedavi yöntemi vardır. Bunlardan biri medikal tedavi, diğeri ise cerrahi tedavidir.
Yukarıdaki belirtilenlerden kendinizde gözlemliyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.Toparlayacak olursak polikistik over yumurtalıklarda birden fazla kistin olmasıdır. Bu hastalığın asıl sebebi ise yumurtlama düzenin tam olmamasıdır. Polikistik over şöyle meydana gelir;yumurtlamalarda olan yumurtaların tam olarak gelişememesi ve yumurtaların kiste dönmesiyle polikistik over ortaya çıkıyor. Bu yumurtaların tam olarak büyütemediniz sebebi ise yumurtlamayı sağlayan hormonların tam çalışmamasıdır.

Polikistik overin birçok nedeni vardır. Bu hastalıklar genetikte olabilir. Troid hormon salgı bozuklukları,prolaktin salgı artışı,şişmanlık,şeker hastalığına,stres,böbrek üstü bezlerden fazlaca erkeklik hormonu salınması. Bu gibi nedenlerden dolayı polikistik over olmaktadır. Kadınlar bu hastalığı gittikleri jinekolojik muayenelerden,ultrasonlardan ortaya çıkmaktadır. Polikistik overin birçok belirtisi vardır. Kadınların bu aralarda gittikçe artan polikistik overe dikkat etmeleri gerekir. Kendilerinde bir belirtisini ve/veya bulgusunu hisseden her kadın doktoruna danışmalıdır. Bu hastalığın en belirgin özelliği ise aşırı tüylenmedir. Sivilce,adet gecikmesi ,adet düzensizliği,saç dökülmesi gibi belirtileri vardır. Bu belirtileri gözlemlediğiniz Zaman mutlaka doktorunuza başvurun ve gerekli tetkikleri yaptırın. Polikistik overin iki türlü tedavi yöntemi vardır. Birincisi medikal tedavi yani ilaç tedavisi,diğeri ise cerrahi tedavi yani ameliyat ile tedavidir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Polikistik Over Nedir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir