Sigara Ve Alkol Tüketimi Hamileliğe Zarar Verir Mi?

Sigara Ve Alkol Tüketimi Hamileliğe Zarar Verir Mi?

Sigara ve alkol tüketimi sizinde tahmin ettiğiniz hatta birçoğunuzun bildiği gibi gebeliğe zarar verir. Sigara ve alkol normal bir insana bile zarar verebilirken bir gebeye hatta anne karnındaki bir bebeğe zarar vermemesine neredeyse olanaksız bir durum diyebiliriz.

Sigara ve alkol tüketimi fazla olan bir anne adayı veya çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar, kendilerini önceden bu olaya hazırlamaları gerekmektedir. Çünkü daha sonraki dönemlerde bu sorunu  aşmak daha zor olacaktır. Kimse bebeğinin sağlıksız olmasını istemez değil mi?  Bunun için gebelik öncesinde ya bir doktor tedavisinde ya da kendi iradesiyle sigarayı ve alkolü bırakması gerekir.

Annenin, yani bir gebenin; sigara içmesi her yönden olumsuzluk ifade edecektir.

Annenin beslenmesi bir bebeği nasıl etkiliyorsa kötü alışkanlıklar da aynı şekilde etkiler. Sigara içtiğiniz zaman dolaşıma karışacak olan nikotin , karbonmonoksit ve siyanür bebeğinize gidecek olan oksijenin kalitesini ve miktarını azaltacaktır. Bir diğer deyişle bebek daha az oksijen alacaktır.Bu nedenle bebeğinizin eşi yani plesanta  erken yaşlanacak belki  de ilerleyen dönemlerde bebeğinizin beslenmesine  yetmeyecektir. Buda fetüs yani bebeğin kaybına ,gelişme bozukluğuna maalesef ki yol açmaktadır. Daha bunun gibi birçok soruna zemin hazırlayacaktır. Sıklıkla rastlanan sorunlar erken doğum, ölü doğum, anne rahminde ölüm,düşük ağırlıklı doğum, fetal stres nedeniyle  sezaryen doğum gibi sorunlara yol açabilir.

Alkol; Alkol sağlıklı bir bireye etki ederde anne karnındaki fetüse etki etmez mi? Belli bir düzeyde alkol alımının zararı yoktur fakat yinede tavsiye edilmez.Uzun süreli ve kronik alkol alımı fetal alkol sendromuna yol açar.Her gün fazla  miktarda alkole maruz kalan bebeklerde doz bağımlı olarak düşük ağırlıklı doğum, zihinsel  fonksiyonlarda zayıflık, şekilsel  deformasyonlar, nörolojik gelişimsel problemler ve hatta fetüs alkol sendromu gibi sorunlar gözlemlenebilir. Bundan dolayı hiçbir gebenin alkol alması hoş bir durum değildir. Anne alkol bağımlısı ve bırakamıyor ise haftada 15 ünite tüketiminin zararı yoktur. 1 ünite ise 10 gr. alkole denk gelmektedir. Ancak neden masum bir canı yani  bebeğinizi riske maruz bırakalım , bebeği sağlıklı dünyaya gelmesi için Alkol ve sigara gibi tüm kötü alışkanlıkların  bırakılması gerekir.

Ancak bir kadeh alkol 3 tane sigara gibi küçük sınırlamalar ile gebeliği geçirmeye çalışmak istenmese de kabul edilebilir bir ölçek halindedir.İdeal olan ise ona temiz ve kaliteli bir ortam yaratabilmek ve sorumluluk bilincine sahip olabilmektir.Anne baba olabilmek sorumluluk isteyen ve bir o kadarda dikkatli yapılması gereken bir ödevdir.Maalesef henüz bir sınavı yoktur. Oysa ki keşke hak sahibi olanlar anne baba olabilse idi.Cinsellikle yani içgüdüsel bir yolla tesadüfen gebe kalan bir ebeveyn bu bebeği hak edip etmediğini kendine sorgulamalı ve cevabı evet ise gereğini yerine getirmelidir.Doğadaki diğer canlılar bile gebeliği esnasında alkol ya da sigara tüketimi yapmıyor.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Sigara Ve Alkol Tüketimi Hamileliğe Zarar Verir Mi? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir