Tüp Bebek İle İlgili Tüm Merak Edilenler…

Tüp Bebek İle İlgili Tüm Merak Edilenler…

Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?

Tüp bebek tedavisinin süresi, hekimin çift için uygun gördüğü protokole göre değişiklik gösterir. Tedavi süreci genelde ilaçların kullanılmaya başlamasından embriyo transferine kadar geçen süre dahil olmak üzere 15-25 gün arasındadır.

Kaç kez tüp bebek denenebilir?

Hastalar sabır gösterdiklerinde, 4 deneme sonrası %80 oranında gebelik elde edilir. 6. denemeden sonra başarı şansı daha azdır.

Tüp bebek tedavisi önce HSG (rahim filmi) çektirmek gerekiyor mu?

HSG, rahim iç duvarındaki patolojiler ile tüplerde olabilecek tıkanıklık veya  yapışıklıkları gösteren bir tetkiktir. Özellikle üç boyutlu ileri USG cihazları ile olası problemlerin çok önemli bir kısmı anlaşılmaktadır. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, geçirilmiş cerrahi öyküsü olan hastalarda, endometriozis veya çikolata kisti varlığında, geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar veya tubo-ovaryen apse gibi durumlarda da HSG istenmektedir ve gereklidir.

Embriyolara genetik tarama yapılması Tüp Bebekte başarı şansınızı artırır mı?

Yeni versiyon genetik tarama yöntemleri ile birlikte embriyoların 24 kromozom taranma şansı mümkün olmaktadır ancak kullanımı tüm hastalar için uygun görünmemektedir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, tekrarlayan gebelik kayıplarında, ileri yaş tedavilerde kullanımı daha çok önerilmektedir.

D3 (3. gün) veya D5 (5. gün) embriyo transferinden hangisi tercih edilmeli?

Son yıllarda özellikle beşinci gün embriyo transferi çok daha popüler olmak ile birlikte hastanın özelliklerine ve önceki tedavilerindeki sonuçlarına göre karar vermek daha doğru olacaktır. Beşinci güne ulaşabilen embriyoların tutunabilme potansiyellerinin daha iyi olduğu düşünülmektedir.

Yaş, gebe kalma şansını etkiler mi?

Tüp bebek uygulamalarında gebe kalma şansını belirleyen birçok nokta bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, tedavi görmekte olan kadının yaşıdır. Gebe kalma şansı 35 yaşından genç kadınlarda en yüksek, 35-38 yaş arasında kabul edilebilir, 38-40 yaş arasında azalan, 40-42 yaş arasında yine de ümidimizi koruduğumuz, 42-44 yaş arasında ise gittikçe düşmüş durumdadır.

Tüp bebek gebeliklerinde düşük riski normal gebeliklere göre daha mı fazladır?

Hayır. Doğal yolla oluşan gebelikler ne kadar düşük riski taşıyor ise tüp bebek gebeliklerindeki risk de aynıdır.

Sperm morfoloji (şekil) bozukluğu başarı şansını etkiler mi?

Sperm morfoloji bozukluğu tek başına bir anlam ifade etmemekle birlikte, bu bozukluğa eşlik eden sayı ve hareket bozukluğu da mevcut ise morfoloji bozukluğunun tipine ve derecesine bağlı olarak embriyo kalitesini ve dolaylı olarak da başarı şansını etkileyebilir. Unutulmamalıdır ki, morfoloji bozukluğuna rağmen birçok çift doğal yollarla gebelik elde edebilmektedir.

Transfer edilen embriyo sayisi gebelik şansını belirleyen bir faktör müdür?

Tüm yas gruplarina bakildiginda tek embriyo transferi ile gebelik beklentisi % 28 dolaylarinda iken, çift embriyo transferi ile bu oran % 45’e çikmaktadir. Tek embriyo transferi yapilan vakalarda geriye dondurulabilecek birçok embriyo kalmaktadir ve bunlarin kullanimi ile de ciddi oranda ilave gebeliklere ulasilmaktadir. Ciddi derecede erkek faktörüne bagli infertilitede, spermin ciddi sekil bozuklugu gösterdigi çiftlerde ve sperm üretiminin testiküler yetmezlik nedeniyle bozuldugu “azoospermik” vakalarda yine gebelik sansi tüp bebek tedavisinde düsmektedir.

Tüp bebek tedavisi öncesi kilo vermek gerekli mi?

Kilolu bayanlarda tüp bebek tedavisi öncesi kilo verilmesinin tedavi sonuçlarına olumlu etkisinin olabileceği yönünde net bilgi bulunmamaktadır. Fakat kilonun ideal düzeylere getirilmesi, tedavi süresinin kısalmasına, ihtiyaç duyulan ilaç miktarının azalmasına ve tüp bebek ile gebe kalınırsa düşük yapma riskinde azalmaya neden olmaktadır. O nedenle ideal kilolara gelmenin tedavinin sonuç dışındaki özelliklerine ve gebelik oluştuğunda da düşük ya da gebelik sekeri gibi problemlere karşı faydası bulunmaktadır.

Tedavide kullanılan ilaçlar yani hormonlar kanser riskini artırır mı ?

Bugüne kadar bu ilaçların kanser riskini artırdığı gösterilmedi. Ailesinde başta meme kanseri olmak üzere kadınlık hormonlarına duyarlı kanser öyküsü olanların, ilaçları düşük dozda hekim kontrolünde kullanmaları ve düzenli kontrollerini yaptırmaları önerilir.

Tüp bebekte başarı oranı %100 müdür ?

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı yaş, yumurtalık rezervi ve üreme hücreleri kalitesine bağlı olarak değişir. Genç ve iyi rezervli olgularda yüzde 65-70’lere kadar çıkarken, ileri yaş ve düşük over rezervli olgularda şans azalır.

Dondurulmuş embriyolar ile şans nedir?

Çeşitli tüp bebek tedavilerinde, transfer edilen embriyoların dışında geride çok iyi kalitede olan embriyolar kalabilmektedir. Kalan bu embriyoların dondurulmuş bir şekilde saklanması, çifte daha sonra ki zamanlarda tekrar bir hamilelik şansı doğurmaktadır. Bu nedenden dolayı, embriyo dondurma tedavisi, anne ve baba adayları için, fazlası ile faydalı bir uygulamadır. Dondurulan embriyoların, çözülmesinin sonrasında  %70 ile % 80 civarında canlı kalmaktadır. Bu durum sayesinde,  %50 ile %70 civarında hamilelik sağlanmaktadır. Lde edilebilmektedir. Dondurulmuş olan embriyolar ile elde edilen bebeklerin sağlık durumu, doğal yol ile elde edilen hamileliklerden hiçbir farkı bulunmamaktadır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı Tüp Bebek kategorisinde bulunmaktadır ve , , , , , , etiketlerindedir. Geri bildirim linki Tüp Bebek İle İlgili Tüm Merak Edilenler… linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir