Tüp Bebek Tedavisinde Sperm

Tüp Bebek Tedavisinde Sperm

Tüp bebek tedavisine başlayan çiftlerimizde kadından nasıl kan testleri ve transvaginal ultrason ile yumurtalık değerlendirmesi yapıyor isek erkekten de sperm sayısı ve hareketliliğini gözlemlemek amacı ile sperm testi diğer bir ismi ile spermiyogram testi alınmaktadır.
– Düşük sperm sayısını
– Spermin kanallarda düzgün ilerleyip ilerlemediğini
– Sperm şeklini
Tespit etmek amacı ile yapılmaktadır.
Spermiyogram testi tüp bebek merkezleri yada tüp bebek ünitesi bulunan hastanelerde erkek için özel hazırlanmış sperm verme odalarında özel bir kap içerisinde verilmektedir. Erkekten mastürbasyon ile meninin o kaba alnması istenir. Alınan örnek androloji laboratuarında kullanılan çeşitli yöntemler ile menide sıvılaşmanın gerçekleşmesinin spermlerin diğer hücre atıklarından ve sıvılarından ayrıştırılması sağlanmaktadır, en kaliteli spermler ise kullanılmak üzere seçilir. Yumurta toplama ile aynı gün içerisinde üç günlük perhiz ile örnek alınabilir. Elde edilen spermler inkübatör adı verilen özel dolaplarda işlem saatine kadar bekletilebilir. Bu nedenle erkeklerden spermi evde değil hastane koşullarında vermesi istenmektedir.
Bazı hastalarda ise menide hiç sperm görülemeyebilir bu durum azospermi olarak adlandırılır. Bu hasta gurubuna ise ameliyathane ortamında, TESE, TESA, MESA, PESA gibi cerrahi teknikler uygulanarak sperm elde edilir. Testislerden elde edilmeye çalışan hasta gurubunda %65 hastada canlı
sperm hücresi bulunur.
– Tese : Testislerden küçük bir kesi ile farklı bölgelerinden küçük doku parçaları alınarak sperm aranır.
– Mikro Tese : testislerden tese gibi küçük bir doku açılır mikroskop altında dokular büyütülerek sperm üretimi olması muhtemel olan bölgelerden doku örnekleri alınarak sperm bulma işlemidir.
– Pesa veya tesa : Sperm kanallarında tıkanıklık tanısı konulmuş hasta gurubunda kanallara veya testise ince bir aspirasyon iğnesi ile girilerek sperm aranır.
SPERM DONDURULMASI
Ancak aşağıdaki maddeler de tıbbı zorunluluk gerektiren haller dışında üreme hücrelerinin saklanması yasal değildir.
– Cerrahi yöntemlerle sperm elde edilmesinde,
– Kemoterapi radyoterapi gibi hücrelere zarar veren hallerde,
– Üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak olan ameliyatlardan önce,
– Kriptozoospermi durumlarında ( çok az sayıda sperm bulunması )

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Tüp Bebek Tedavisinde Sperm linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir