TÜP BEBEKTE EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİ NEDİR?

TÜP BEBEKTE EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİ NEDİR?

 Tüp Bebek ve Ankara Tüp Bebek  laboratuvarlarında 20-25 yıldır uygulanmakta olan embriyo dondurma ve embriyo çözme işlemi son senelerde geliştirilen yeni tetkikler ile dondurulmuş embriyo ve çözme transferlerinde gebelik oranları artış göstermektedir. 

Aslında dondurulmuş embriyonun böylelikle pozitif yönleri de hastaya manevi açıdan da destek sağlamaktadır. Hasta bir kez yumurta toplama sonrasında yeniden yumurta büyütme ve yumurta toplama işlemine gerek kalmadan yalnızca bir kez toplanan yumurtalardan bir kaç defa embriyo transferi sağlanmaktadır. 

Embriyo dondurma işlemi iki şekilde yapılmaktadır ; 

–          Taze transferi gerçekleşen embriyolar dışında kaliteli denebilecek düzeyde kalan embriyolar dondurulabilir, –          Polikistik over, 15den fazla yumurta toplanan hastalarda OHSS riskine karşı transfer ertelenmektedir. Böylelikle bu hastalarda embriyo dondurma altın bir seçenektir. 

–          Ya da az sayıda yumurta toplanan hastalarda birden fazla yumurta toplama işlemi yapılarak elde edilen embriyo sayısını arttırıp gebelik şansını yükseltmek için de embriyo dondurma işlemi uygulanabilir. 

Embriyolar tüm gelişim evrelerinde dondurulabilir. Embriyolar koruyucu bir sıvı ile karıştırılarak cam tüplere konulur ve sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede dondurularak saklanır. Dondurulan embriyolar çözülecekleri zaman sıvı nitrojen den çıkarılır,oda ısısında çözülür,koruyucu sıvıdan ayrılarak özel bir kültür ortamına alınıp, inkübatore konulur. Aynı gün iyi görünen embriyolar transfer edilebilir. Ankara tüp bebek laboratuvarımızda 3.gün embriyolarını çözdükten sonra bazen aynı gün transfer ederken bazen ise çözdükten sonra 2 gün bekleyip,  5.güne giden embriyoları transfer ediyoruz. Bu süreç tamamen hastaya ve hastanın özelliğine göre değişmektedir. 

HANGİ DURUMLARDA EMBRİYO DONDURMA/ÇÖZME YÖNTEMİNİ KULLANIYORUZ? 

·         Hastanın endometriumunun transfere uygun kalınlıkta olmadığı durumlarda, ·         15 ‘ den fazla yumurta toplandığı zaman OHSS’ye karşı, özellikle polikistik hastalarda ·         Kemoterapi veya radyoterapi gibi kanser tedavisi görecek hastalarda tedavi öncesi, ·         Taze embriyo transferinden sonra kalan kaliteli embriyolar durumunda hasta isteğine bağlı olarak, ·         Rahim içinde ameliyat gerektiren durumlarda örneğin; endometrial polip, myom gibi 

Ülkemizde sağlık bakanlığının ilgili yönetmeliği gereğince dondurulmuş embriyolar en fazla beş sene saklanabilmektedir. Yasal olarak her yıl embriyoların saklanmasına devam edilmesi için eşlerin dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Bir yıl sonunda başvuru yapılmadığı takdirde bir ay beklenir ve embriyolar yasal olarak imha edilmektedir. 

Sağladığı avantajları göz önüne aldığımızda, yukarıdaki durumları sağladığı taktirde her çifte Sevtap Hamdemir olarak ekibimiz ile embriyo dondurma hakkında bilgilendirme yapıyor ve hastanın isteğine onamına uygun olarak embriyo dondurma işlemini açıklıyoruz.  

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki TÜP BEBEKTE EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİ NEDİR? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir