Tüp Bebekte Ultrasonografi Nasıl Olmalıdır?

Tüp Bebekte Ultrasonografi Nasıl Olmalıdır?
1.Tüp bebekte ultrasonda nelere bakılır?
Tüp bebek uygulamalarında transvaginal probe yoluyla yapılan görüntülemede amacımız rahim ve yumurtalıkların doğru şekilde görüntülenmesidir. Yumurtalıkların boyutları, içerisindeki aday yumurta sayısı, yumurtalık içerisinde kistik durum olup olmadığı değerlendirilmektedir. Örneklendirmek gerekirse yumurtalık içerisinde bulunan ve endometriozis adını verdiğimiz yumurtalık kistleri gebeliğimizi ve tadavi başarımızı mutlak etkileyen ek bir hastalık olup öncesinde tanı alması bizim için tedavi planını oluştururken avantaj oluşturmaktadır.Benzer olarak diğer yumurtalık kistleride teratom ..v.b  tedavi planlarımızda önemlilik sağlamaktadır.
Yine uterusun yani anne rahminin ultrasonoğrafi ile değerlendirilmeside bize rahmin içerisinde myom ,adenomyozis olup olmadığı yada rahim iç duvarında polip olup olmadığı konusunda fikir verecektir.
2.Tüp bebekte Detaylı ultrasonografi nasıl yapılır?
Tüpbebek uygulamalarında detaylı ultrasonografi demek rahim ve yumurtalıkların ayrı ayrı ayrıntılı olarak değerlendirilmesi anlamındadır.Rahim olası gebeliği taşıyacak en onun tutunmasını sağlayacak en önemli organdır.Bu nedenle rahim iç duvarındaki yani endometrium daki kalınlaşmalar sebebi ne olursa olsun önemli bir tedavi gerektirmektedir.Beraberinde rahim kas tabakasındaki myom,adenomyozis gibi hastalıklarda tedavi şemasını oldukça etkileyen lezyonlardır .Bu nedenle öncesinde tanı alması oldukça değerlidir.
3.Tüp bebekte Detaylı ultrasonografi ne şekilde yapılır?
Tüpbebek uygulamalarında detaylı ultrasonoğrafi işlemi transvajinal prob kullanılarak yapılmaktadır.Dolayısıyla ek bir cihaz gereksinimi duyulmadan yapılabilir.Ancak değerlendiren kişinin konu ile ilgili olarak tecrübesi önemlidir.
4.Tüp bebekte Ultrasonografik incelemelerin zararı var mıdır?
Hayır herhangi bir zarar taşımamakltadır.Ultrasonoğrafi ses dalgarı temeline dayanan oldukça zararsız masum bir tanı seçeneğidir.
Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Tüp Bebekte Ultrasonografi Nasıl Olmalıdır? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir