Yumurta Dondurma İşleminin Tedavi Aşamaları

Yumurta Dondurma İşleminin Tedavi Aşamaları

Bugün sizlere çok merak edilen bir konu olan yumurta dondurma işleminden bahsedeceğiz.

Hastanın yumurta dondurma işlemine hazırlanması yaklaşık 10-15 gün sürmektedir

Aşama yumurtaların büyütülmesi aşaması bu dönem âdetin 2. Günü başlar ve çeşitli iğneler yoluyla yumurtalar büyütülür.Bu dönemde hasta hekinimi rahat görebileceği bir yerde olmadır.Çünkü 3-4 kezde muayne ve usg  ve kan tetkikinden geçmelidir.Bu kontrollerle yumurtalar yaklaşık 16-18 mm büyüklüğe ulaştırılır.

Aşama yumurtaların toplanması veya OPU= oocyte pick up burada belli bir büyüklüğe gelerek çatlatılan yumurtalar  anestezi altında hastalar uyuduktan sonra  toplanır hasta uyandıktan bir iki saat sonra normal yaşama dönebilir.

Aşama yumurta dondurma burada yumurtalar temizlendikten sonra dondurma solusyonları yani krioprotektanlar ile dondurulur.bu solusyaonların esas hedefi hücre içinde kristal yapı oluşturmadan özel bir teknik yolu ile sağlanabilmektedir.

Aşama hastanın artık hazır olduğu ve bebek iştediği aşamadır. Günümüzde yumurtaların %90 çözilebilmekte ve canlı yumurta elde edilebilmektedir.Canlı olduğu saptanan bu yumurtalara IMSI ve ya ICSI yoluyla seöilen spermler ile döllenme yapılabilmektdir.Ardından elde edilen embryolar hastaya transfer edilmektedir.Son yapılan çalışmalarımızda bu hücrelerden elde edilen embryolarında tıpkı taze embryolar kadar başarılı gebelik oranınsa sahip olduğunu göstermiştir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Yumurta Dondurma İşleminin Tedavi Aşamaları linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir