Hamilelikte D Vitamini Ve Balık Yağı Kullanımını

Hamilelikte D Vitamini Ve Balık Yağı Kullanımını

Hamilelikte D vitamini kullanımı önemli bir yere sahiptir. D vitamini anne gebelikte tüketmelidir. D vitamini bebeğiniz içinde sizin için de gereklidir. D vitamininin görevi ise kalsiyum ve fosforun kan seviyelerini düzenler. D vitamini sizin ve bebeğinizin kemik gelişimi için önemli bir yere sahiptir.

Gebelikte D vitamini tüketimi aksatılmamalıdır. Gebelikte D vitamini yetersiz alınmış olur ise doğacak bebekte iskelet bozuklukları görülür. D vitamini çok önemli bir vitamindir. Ve gebelikte tüketimi bebeğinizi de doğrudan etkiler. Eğer D vitamini yeterince alınmış ise bebeğinizin diş gelişimini, iskelet gelişimini, doğrudan etkiler. Gebelikte yeteri kadar kullanılmamış ise bu bebeğinizi yine doğrudan etkileyecek ve iskelet sisteminin güçsüz, gelecekte ise 8-9 yaşına kadar öyle olmasına neden olcaktır. Kısacası gebelikte D vitamininin yeri önemlidir.

Hamilelikte omega 3 yani balık yağı tüketiminde oldukça önemli yere sahiptir. Omega 3 yani balık yağı tüketiminde oldukça önemli yere sahiptir. Omega 3 ü yani balık yağı tüketiminde oldukça önemli yere sahiptir. Omega 3 ü balık, yeşil sebze,ceviz ve ayçiçeğinden karşılayabilirsiniz. Bebek ihtiyacı olan omega 3ü annenin yediği besinlerden karşılar. Eğer anne yererdi kadar omega 3 almıyor ise annenin depolarından alır. Bu depolar beyin dokusundadır. Aslında bu depolardan eksilmemesi gerekmektedir. Çünkü beyin dokusunda da hasarlara sebep olabilir. Omega 3 bebeğin beyin ve sinir gelişimi için çok önemlidir. Beyin ve sinir gelişimi son 3 ayda olur. Son 3 ayda balık yağı tüketimi daha çok yapılmalıdır. Balık yağı fazla alındığında kanama eğilimi yapar. Bundan dolayı yeteri kadar alınmalıdır. Ve kan sulandırıcı kullanan kişilerin çok tüketmemeleri gerekmektedir. D vitamini de balık yağı da bebeğinizin gelişimi için gerekmektedir.  Toparlayacak olursak anne adaylarının gebelikte D vitamini ve omega olması gerekmektedir. D vitamini bebeğiniz ve gebe içinde oldukça önemlidir.

D vitamini her insan için önemli olduğu gibi,gebeler içinde çok çok önemlidir. D vitamini görevi ise kalsiyum ve fosforun kanda emilimini sağlar ve seviyelerini düzenler. D vitamini sizin ve bebeğinizin kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Gebelikte D vitamini yetersiz alınmış olur ise bebekte iskelet bozuklukları görülür. D vitamini yeterince alınmış ise bebeğinizin diş gelişimini ve kemik gelişimi olumlu yönde etkiler.

Hamilelikte omega tüketiminde oldukça önemlidir. Bebek ihtiyacı olan omega 3 ü annesinden karşılamaktadır. Anne yeterince omega depolamaz ise sorunlara neden olabilir. Bebek omega ihtiyacını annenin depolarından karşılar ve bu depolar beyin dokusundadır.  Bebek buradaki omegayı kullanırsa sorunlara neden olabilir. Omega beyin ve sinir gelişimi için oldukça önemlidir. Beyin ve sinir gelişimi gebeliğin son 3 ayında olduğundan dolayı son 3 ayda omegaya daha çok ihtiyaç vardır. Bunun için yeteri kadar alınmalıdır. Yani bu vitaminler çok gereklidir ve gebelik boyunca mutlaka tüketilmesi gerekir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelikte D Vitamini Ve Balık Yağı Kullanımını linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir