Aşılama Tedavisi

Aşılama Tedavisi

Bebek sahibi olmak isteyip herhangi bir korunmalı dönemleri olmadığı halde ve ultrason bulguları, sperm kalitesi uygunsa hastaya aşılama yapılabilmektedir.

 Aşılama ne demek? Aşılama nasıl yapılıyor? Ya da aşılama yapılmasını gerektiren durumlar nelerdir? 

Aşılama yöntemi infertil sayılabilecek bir hastanın, erkekten mastürbasyon ile alınan spermin laboratuvar ortamında yıkanarak enjektör içerisinde kadının rahmine IUI katateri dediğimiz plastik bir katater ile enjekte edilmesi durumuna aşılama denmektedir. Normalde kendiliğinden gebelik sağlayamamış çiftlerde özel bir durum söz konusu olmadığı takdirde %20 oranda gebe kalma oranlarının arttığını söyleyebiliriz. Aşılama tedavisine karar vermeniz durumunda adetin birinci günü telefonla haberleşerek ikinci ya da üçüncü günü görüşüp tedaviye başlamamız gerekmektedir. Aşılama tedavisinde de hastadan adetliyken tüp bebekteki gibi FSH TSH E2 PRL hormonlarına bakılmalı, transvaginal ultrason ile kan sonuçları desteklenmelidir. Rahim filminde en az bir tüpün açık olması gerekmektedir. Sperm sayısı için 5 milyonu yakaladığında aşılama yapılabilir. 

Aşılamanın gerekli olduğu durumlar nelerdir? Hangi durumlarda aşılama yaptırmalısınız? 

–          Sperm değerinizde hafif düşüklük seyredildiğinde

 –          Hafif bir endometrioma izlendiğinde

 –          Açıklanamayan infertilitede 

–          Evlilik süresi henüz yeni olan çiftlerde 

–          Vajinismus hastalarında isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir. 

Aşılama tedavisi için nelere dikkat etmeliyim? 

–          3 günlük bir cinsel perhiz süreniz olmalıdır –          Alkol tüketimi ve sigara tüketiminize dikkat etmelisiniz –          Enfeksiyondan kaçınmalı enfeksiyon durumunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz –          Düzenli aralıklarla ilişkiye girmeye devam etmelisiniz –          Aşılama sonrasında doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalısınız –          Doktorunuza sormadan başka herhangi bir ilaç kullanmamalısınız 2 kez yapılmış başarısız aşılama tedavisi sonrasına hastaya tüp bebek tedavisi önerilmektedir. Tüp bebek ve aşılama arasındaki fark ise, elde etmeye çalıştığımız yumurta sayısı farklı oldğu için kullanılan ilaç dozları değişiklik gösterecektir. Erkekten yine mastürbasyonla sperm alınmaktadır ancak bu kez rahmin için spermi verme yöntemi değil yumurtalar da toplanarak dış ortamda döllenmesi sağlanmaktadır. 

Sperm embriyologlarımız tarafından androloji laboratuvarında yıkanıp, rahme enjekte edilmektedir. 

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Aşılama Tedavisi linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir