Lohusalık Nedir? Ne Kadar Sürer?

Lohusalık Nedir? Ne Kadar Sürer?

Lohusalık hemen hemen herkesin duyduğu bir kelimedir. Doğumdan sonraki ilk 6 hafta lohusalık dönemi olarak adlandırılır. Lohusalık döneminde,annede olan fizyolojik ve psikolojik değişiklikler görülebilir. Lohusalık döneminde kadın artık eski halini almaya başlar. Kadının organları ve sistemleri artık gebelik öncesi döneme yani normale dönmeye başlar. Lohusalık döneminde kadınların gerçekten çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bu dönemde oluşabilecek her problem ciddi boyutlara ulaşabilir.

Lohusalık 3 dönemde incelenir. Bunlar;çok erken lohusalık,erken lohusalık ve geç lohusalıktır. Çok erken lohusalık doğumdan sonraki ilk 24 saattir. Erken lohusalık ise doğumdan sonraki ilk 1 haftadır,geç lohusalık ise geriye kalan 5 haftalık kısıma denmektedir. Coğrafyamızda geleneksel olarak lohusalık döneminde annelerin yalnız bırakılmaması ve mutlaka yanında birisinin olması gerektiği düşüncesi oldukça yaygındır. Bir bakımdan bu düşünce doğrudur. Bu dönemde hem anne dinlenmeli hemde psikolojik olarak kendisini yalnız hissetmemeli,bundan dolayı taze annelerin bu dönende çok yalnız kalmamaları istenmektedir.

Annenin üreme organlarının ve varsa dikişlerinin iyileşmeside 6 hafta yani lohusalık dönemi bitene kadar iyileşecektir. Taze anne ilk 6 hafta adet görmez. Emziren annenin prolaktin hormonu sayesinde adet görme süresi daha uzayabilir. Emzirmeyen anne ise bu 6 haftanın sonunda adet görmeye başlayabilir.

Taze annelerin lohusalık döneminde çok yorulmamalı ve dengeli beslenmeleri gerekmektedir. Lohusalık dönemin her ne kadar masum bir evre olarak görünüyor olsada bu dönemde geçirilen ufak bir problem dahi daha büyük problemlere yol açabilir. Bundan dolayı taze anneler çok dikkat etmeli ve bir problem ile karşılaştıkları zaman mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. Toparlayacak olursak,lohusalık;doğumdan hemen sonra olan ve 6 hafta süren bu dönemde ise vücudun hamilelikten sonra normale dönmesini kapsayan süreçtir. Lohusalık dönemi kolay bir dönem değildir aslında. Anne psikolojik olarak da birçok değişiklik gösterir bu dönemde.

Annenin bu dönemde çok yalnız kalmaması ve kendisine dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü gebelik döneminde yakalanılacak olan ufak bir hastalık bile birçok probleme yol açabilir. Gebelikten yeni çıkmış anne 6 hafta içerisinde yavaş yavaş eski haline döner. 6 hafta sonrasında üreme organları da normale döner. Emziren anneler adet görmezler,fakat emzirmeyen anneler bu süreç biter bitmez adet görmeye başlayabilir. Lohusalık döneminde anne dengeli ve düzenli beslenmelidir. Anne bu dönemi dinlenerek geçirmelidir. Dinlenmek onların daha çabuk iyileşmelerine neden olacaktır. Anneler bu dönemde kendilerine ve bebeklerine çok dikkat etmelidir. Bir sorunla karşılaştıklarında ise mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Lohusalık Nedir? Ne Kadar Sürer? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir