Lohusalık Döneminde Yapılması Gerekenler

Lohusalık Döneminde Yapılması Gerekenler

Lohusalık dönemi, doğumdan sonra başlayan ilk 6 haftalık dönemdir. Bu dönemde annenin çok dikkat etmesi ve sağlığını koruması gerekmektedir. Aksi takdirde bu dönemde geçirilecek olan hastalıklar çok daha ağır seyredecektir. Anneler bu duruma dikkat etmelidir.

Lohusalık dönemi,hamilelikteki değişikliklerin eski haline döndüğü dönemdir. Bu dönüşümler anneyi psikolojik olarak da sıkıntıya sokabilir. Bundan dolayı dikkat edilmesi gerekmektedir. Lohusalık döneminde annenin stres ve sinirden uzak durması gerekmektedir. Stres ve sinir anneyi depresyona sokabilir. Lohusalıkta annenin bol bol istirahat etmesi gerekmektedir. Anne iyice dinlenmeli ve bebeğiyle ilgilenmelidir. İstirahat sadece yatmak olarak algılanmamalıdır. Anne egzersiz ve yürüyüş de yapabilir. Lohusalık döneminde annenin beslenmesine de dikkat etmesi gerekiyor. Anneler sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidir. Yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınılmalıdır. Kabız yapabilecek besinlerden uzak durulmalı ve lifli gıdalar bolca tüketilmelidir. Annenin temizliğine de dikkat etmesi gerekiyor.

Anneler normal bir şekilde duşlarını da alabilirler. Vaginal duş almaları ise yasaktır. Lohusaların giydikleri kıyafetler de rahat olmalıdır. Anne herhangi bir sıkıntısı olduğunda veya kendisi psikolojik olarak ve bedensel olarak kötü hissettiği durumlarda doktorunuza danışabilirsiniz. Toparlayacak olursak, lohusalık dönemi oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde kadınların çok daha dikkatli olması gerekmektedir. Lohusalık döneminde hem bebeğin hemde annenin sağlıkları açısından oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde geçirilecek olan hastalıklara dikkat edilmelidir. Lohusalıkta geçirilen hastalıklar ciddi boyutlara ulaşabilirler. Lohusalık dönemi hem annenin fizyolojik sağlığı hemde ruhsal sağlığı açısından oldukça önemlidir. Lohusalık dönemi annenin yavaş yavaş gebelik öncesi döneme döndüğü dönemdir. Bundan dolayı bu dönemde hamilelikte çok yüksek olan hormonlar, lohusalıkta düştüğü  için kadınlarda psikolojik bunalımlara da neden olabilir. Bunun için bu donemde ekstra dikkat gereklidir. Lohusalık dönemi 6 haftalık dönemdir. Bu dönemde taze anne olmuş kadının iyice dinlenmesi ve kendini yormaması gerekir. Lohusalık dönemi annenin stresten ve sinirden uzak durması gerekiyor. Bol bol istirahat edip,sağlıklı ve düzenli olarak beslenmelidir. Bu dönemde annenin temizliğine de dikkat etmelidir. Lohusalık döneminde anne adayının vaginal duş almamalılardır. Anne bu dönemde kendisini çok yormadan egzersizde yapabilir. Bu dönemde annenin sıkıntısı olursa mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Lohusalık Döneminde Yapılması Gerekenler linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.