En Uygun Gebelik Yaşı Nedir?

En Uygun Gebelik Yaşı Nedir?

Gebelikte en önemli hususlardan birisi yaştır. Gebe kalmak için en uygun yaşlar 20-35 yaş aralığıdır. Her doğum arasında ise en az 2 yıl olmalıdır. Bu aralıkta anne vücudu kendisini toparlamalıdır.

Çok sık aralıklarla gebe kalınması tehlikelidir. 18 yaşın altında gebe kalanların gebelikte ise ölü doğum ve düşük doğum ağırlığı tehlikesi vardır. 35 yaşın üstündeki bir bayan sağlıklı ise 38 yaşa kadar çok problem olmayabilir, annenin sağlığına göre. Eğer anne 38 yaşı ve üzerinde gebe kalırsa bariz riskler olur. Doğurganlık oranı her kadın için ve yaş için farklıdır. Doğurganlık yaş ilerledikçe düşmektedir. Örneğin 20 yaşında bu oran %40 ise 30 yanında %30 a kadar inmektedir. Hamilelik hangi yaşta olursa olsun risksiz değildir.  Yaşı ilerledikçe artar.

İleri yaşta gebe kalan annelerde diğer risk ise sistemik hastalıklardır. İlerleyen yaşlarda görülen yüksek tansiyon, şeker hastalığı,kalp-damar hastalığı gebeliği olumsuz etkiler. Erken yaşta ise gebe kalmak da tehlikelidir. 18 yaşın altındaki ergenliğini yeni tamamlamış yaşta gebe olan anne adayları yeterince bilinçlenmedikleri için beslenmeyi tam bilmeyen, hormonal yapı ve yumurtalıkların düzenli çalışması tam olarak düzene oturmadığı için erken yaşta olan gebeliklerde düşük,erken doğum,düşük ağırlıklı doğum ve anne karnında bebek ölçümü görülmektedir. Gebelik için uygun olan yaş 20 yaşından sonra ve en geç 35 yaşına kadar gebe kalınması sağlıklı ve doğrudur. Bunun dışında çok erken yaşta olan ve daha yaş ilerledikçe olan gebelikler tehlikelidir.

Toparlayacak olursak gebeliğe en uygun yaş aralığı 20-35 yaş arasıdır. Bu yaş aralığından küçüklerde, büyüklerde gebelikleri risklidir. Bu yaşlar arasında gebe kalmak en sağlıklı gebelik yaşıdır. Ve her doğum arasında en az 2 yıl olmalıdır. Anne 18 yaşının altında gebe kalırsa bunun riski çok çok fazladır. 18 yaşında yeni ergenlikten çıkmış bir kadının, yumurtalıkları ve hormonları tam olgunlaşmamıştır. Bunun için erken yaşta gebe kalan annelerde; düşük doğum, erken doğum, anne karnında Bebek ölümü, düğün doğum ağırlıklı bebek gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Annenin 38 yaşında ve daha büyük olması da gebelikte büyük risklere neden olmaktadır. Anneyi bu gebelik çok zorlayacaktır. Bebekte ve annede sağlık problemleri de olabilir.

38 yaşından sonra gebe kalmak zorlaşır. Yumurtaların sayısı azalır ve kaliteleri de azalır. Bunun için geç yaşlarda gebe kalmak zorlaşacaktır. Yani bir kadın için en uygun gebelik yaşları 20-35 yaşlar aralığıdır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki En Uygun Gebelik Yaşı Nedir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir