Sık İlişkiye Girmek Sperm Kalitesini Düşürür Mü?

Sık İlişkiye Girmek Sperm Kalitesini Düşürür Mü?

Öncelikle sık ilişkiye girme nedeni açıklanmalıdır. Eğer cinsel istek ise bu konuda sperm sayı ve kalitesinin bir önemi yoktur.Ancak bebek isteği için ise Sık ilişkiye girmek sperm kalitesini bir miktar etkiler ancak çocuk sahibi olma şansını değiştirmez. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere 2 adet dönemi arasındaki yumurtlama döneminde doğru zamanlama ile girilen cinsel ilişki gebe kalma olasılığını arttırır.
İdeal olarak önerilen her ilişkinin arasında 2-3 gün olması hem sperm kalitesini hemde cinsel yaşam arttırır. Çok sık ilişkiye girmek sperm sayısını bir miktar düşürecektir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sık ilişkide bulunması istenmez.
Sperm kalitesini düşüren günlük yaşam şeklinden kaynaklı istenmeyen durumlarda vardır. Örnekleme yapılacak olursa uzun süre oturarak çalışmak,sigara ve alkol kullanımı,sağlıksız beslenme,aşırı kilolu olmak,testislere alınan dış darbeler,hipertansiyon,kullanılan bazı ilaçlar,aşırı sıcak ortamda görev yapılan meslekler de örneğin dökümcülük gibi sperm sayı ve kalitesini olumsuz etkiler. Çevresel bazlı etkenlerde radyasyon mazhariyeti ve çeşitli kimyasallara maruz kalmak da sperm kalitesini düşürür.
Tam terside geçerlidir sigarasız ve alkolsüz yaşam,doğru beslenme,kilolu olmamak Sperm kalitesi artınca da çocuk sahibi olma ihtimali de artmaktadır. Bu konular ile ilgili bilmediğiniz ve aklınıza takılan soru ve sorunları doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Sık İlişkiye Girmek Sperm Kalitesini Düşürür Mü? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir