Baba Adaylarına Sperm Ölçümü

Baba Adaylarına Sperm Ölçümü

Korunmasız bir yıllık ilişkiye rağmen eğer gebelik elde edilememişse artık hekime başvurma vakti gelmiştir.Bu durumda baba adaylarında yapılacak ilk test veya kişi kendisi kısırlık şüphesi içinde ise  genelde spermiogram testi yaptırırlar. Bu testin bir diğer adı ise sperm ölçüm testidir. Bu sperm testleri ve ölçümleri erkekte spermin çocuk yapma potansiyelini incelemek için yapılan testlerdir. Sperm ölçümü ve testi 1 yıl boyunca düzenli olarak cinsel ilişkiye girildiği halde hiçbir şekilde gebelik olmayışının ardından bu test yapılır. Sperm testi yapılmadan önce ideal olarak 3-5 gün cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilmektedir. Erkek örneği rahat edebileceği bir ortamda gereğinde video veya eşi yardımı ile vermelidir.Baba adayından alınan spermler yaklaşık 20 dakika ekletildikten sonra sıvılaşır ardından  bir kültür kabına konulur. Bu spermler uzmanlar tarafından mikroskop altında Macler sayacı yardımıyla incelenir. Bir diğer ölçüm yolu ise otomatik sayan makinelerde sayım yapılabilir.Ardından mikroskop altında şekilsel bozuklukları değerlendirilir.Bu test yapılmadan önce baba adayının test yapılacağı gün duş alarak gelmesi istenir. Bu testin normal sonucu asgari ml de 20 milyon sperm olması ve ileri hareketli spermin yaklaşık % 60 ın  üzerinde gerekmektedir ve spermlerin pH değerinin 7.2 olması gerekmektedir.İltihap hücresi oranı ise 1 milyonun altında altında olmalıdır. Bu testin sonucuna göre kısırlık  veya subfertilite olup olmadığı anlaşılır. Sperm sayısını olumsuz etkileyen birçok durum vardır. Bu etkenler sperm kalitesini de etkilemektedir. Sigara ve alkol,ilaç kullanımı,cinsel ilişki sıklığı,hormon içeren yiyecekler,sıcaklık,hava kirliliği gibi faktörler hem spermin kalitesini hemde spermin sayısını oldukça etkilemektedir. Sperm kalitesi düşük olduğu takdirde çocuk sahibi olmakta yardım almak gerekebilir. Sperm kalitesinin ve sayısının normal olup olmadığı ise yapılan bu testlerle ortaya çıkmaktadır. Sigara da bulunan nikotin spermleri olumsuz etkilemektedir. Sigara içen baba adaylarının spermleri içmeyen baba adaylarının spermlerine göre daha kalitesiz ve normal değerlerin altındadır. Bazı kullanılan ilaçlar, örneğin ; kemoterapi, epilepsi, antibiyotik gibi ağır ilaçlarda spermlerin kalitesini oldukça etkilemektedir.

Bir diğer konu  ise toplumda doğru bilinen yanlışlardan cinsel ilişki ne kadar çok olursa çocuk sahibi olma olasılığı da oldukça kolay olur yanlış bilgisidir.Böyle bir çıkarım  söz konusu değildir. Cinsel ilişkinin çok sık aralıklarla olması sperm sayısını düşürmektedir. 2-3 günde bir olan cinsel ilişki düzenlidir ve olması gerektiği gibidir. Spermleri hava sıcaklığı da etkilemektedir. Spermler sıcak değil soğuk severler. 36 derece olan normal vücut ısısı sperm üretimi için sıcak gelir.  Scrotum yani hayalar vücudun dışında ve yarım derece daha düşük ısıya sahiptir .Ancak yumurtalıklar inmemiş ve spermler  vücut içerisinde yüksek ısıya maruz kalmışsa spermlerin üretimi bozulmaktadır. Bu nedenle de infertilite sorunları doğabilir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Baba Adaylarına Sperm Ölçümü linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir