Yumurtlama Dönemi Önemi

Yumurtlama Dönemi Önemi

Ovülasyon yumurtlama anlamına gelmektedir. Ovülasyon yani yumurtlama dönemi bebek sahibi olmak isteyenler için önemli konuların başında gelmektedir. Birçok kadının bu hesaplama ile hamile kalmaya çalışır. Pek çok kadın yumurtlama günü hesaplaması konusunda farklı yöntemler kullanır. Genellikle ovülasyon dönemini tahmin etme veya takvim hesabı ile veya bazal vücut ısısı ölçümünden faydalanır. Bazen regl döneminin ortasında yumurtlama olmasına rağmen gerçek yumurtlama günü değişmektedir. Bu tahminlerde yakın günlerde gebelik elde edilme ihtimali yüksektir. Adet döngüsü normal olan kadınlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleştirmektedir. Bu yumurtlama gününü tespit etmenin en pratik yoludur. Bu hesaplama adet dönemi 28 gün süren bir kadınla yumurtlama kabaca adetin 12-14.günü olur. Adet kanamasının başladığı ilk günden sayarak 12-14.güne denk gelir. Bu günden 2-3 gün sonra başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttırır.

Birçok çift bu şekilde çocuk sahibi olmuş ve olmayı denemektedir. Çok etkili bir yöntem olmasa da iyi hesaplamalar ile sonucunda doğru çıkmaktadır. Kadınlar yumurtlama günü hesaplamasında birçok farklı yöntem kullanırlar. Genellikle ovülasyon günü tahmin etmeleri ve bazal vücut ısısı ölçümünden faydalanırlar. Adet dönemleri tipik olarak 28 gün süren bir kadında ovülasyon yani yumurtlama yaklaşık adet ortasına rastlar. Yumurtlama kandaki LH düzeyinin aşırı yükselmesi,olgunlaşmış durumdaki yumurtanın over follikülünden serbest kalmasını sağlamakta ve bu şekilde gerçekleşmektedir. Karına düşen yumurta ,ardında fallop tüplerine girer ve erkeğin spermiyle döllenmeye hazır duruma gelir ve döllenme tüpte gerçekleşir. Döllenen embriyo anne rahimine doğru ilerler. Rahimde eğer tutunma gerçekleşir ise gebelik gerçekleşmiş olur. Bu yumurtlama dönemi hesaplamaları a tutmuş olmaktadır. Adet döngüsü normal olan kadınlarda bu yöntem işe yaramaktadır Fakat adet döngüsü düzensiz olanlarda bu yöntem pek tutmamaktadır.

Ovülasyon takibi veya takvim yöntemi kullanarak gebe kalmış ve çocuk sahibi olmuş olan çift sayısı fazladır. Özellikle eski dönemlerde daha çok kullanımı olan bir yöntemdir.Bu yöntemi eğer çift bebek istemiyor ise korunma amaçlıda kullanabilir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Yumurtlama Dönemi Önemi linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.