Üremeyi Nasıl Koruyabilirim?

Üremeyi Nasıl Koruyabilirim?

Üremeyi Koruyan İşlemler
Güncel zamanda tüp bebek tedavisi yöntemleri ile kadında veya erkek de üremelerini korumak amacı ile oosit dondurma veya sperm dondurma ya da embriyo dondurma şansları var olmaktadır. Böylelikle doğurganlığın korunabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp bebek uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç anlatıyor;
Kadın için üremeyi koruyan gelecekte de korunmasını sağlayan işlemler nelerdir?
– Ne yazık ki onkoloji açısından tedavi gören kadınlar da kemoterapi veya radyoterapi var olan yumurtalık rezervinin kalıcı veya geçici olarak hasarına yol açmaktadır. Genellikle doğurganlık şansını azalttığı söylenirken aynı zaman da doğurganlığı tamamen yok da edebilmektedir.
Bu nedenle bekar olan ve henüz çocuk sahibi olmamış ya da yeni evlenen ancak henüz bebek sahibi olmayan çiftlerimizde normal bir tüp bebek tedavisi gibi ilaç tedavisi sürecinin arkasından yumurtalar çatlatılarak tolanması sağlanır. Toplanan yumurtalar ise etkin bir şekilde dondurulabilir. Tedavisinin arkasından takibini yapan hekiminin uygun görmesine istinaden tekrar eşinin spermi ile döllenmesi sağlanarak bebek sahibi olabilir. Ya da evli bir çift ise embriyolar dondurularak tekrar tedavi btiminde embriyolar çözülür annenin rahmi hazırlanarak embriyo transferi yapılabilmektedir. Böylelikle üreme sağlığı korunmuş olmaktadır. Herhangi bir kanser dahil olmak üzere hastalık kişinin çocuk sahibi olmasına engel olamamaktadır.
– Yumurta hücresinin dondurulması,
– Yumurta dokusunun dondurulması,
– Embriyonun dondurulmasıdır. Bu üç madde kadının üreme sağlığını korunmasında rol oynarken, tercih edilebilecek üç madde de kadının kanser tedavisine herhangi bir engeli bulunmamaktadır.
Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için ise hasta iğne kullanarak var olan yumurtalarının büyümesini sağlar. Normal bir tüp bebek tedavisi süreci gibi gerekli boyuta geldiğinde çatlatma iğnesi verilerek çatlaması sağnaıp zamanında yumurtalar toplanmaktadır. Toplanan yumurtalar dondurulabilirken eğer hasta evli ise ve embriyo dondurması istiyor ise eşinden alınan sperm örneğindeki sperm ve yumurta döllenmesi sağlanarak dondurulma işlemi gerçekleştirilir. 30 eylül 2014 yılında yürürlüğe giren yönetmenlik ile kemoterapi ve radyoterapi gerekliliği olan
hastalar da bir kurul raporu çıkarılarak belgelendirilerek yumurtaların dondurulmasına olanak sunulmuştur ve uygun görülmüştür.
Kadınlarda üremeyi koruyan yöntemler yukarıdaki gibiler iken, erkeklerde üremeyi koruyan işlemler nelerdir?
Kadınlara benzer olarak kanser tanısı ile tüp bebek merkezlerine başvuran erkek hastalarda toksik tedavi planlanması ile sperm dondurabilirler. Erkek hastalarda da aynı şekilde 30 eylül 2014 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliğe göre kurul raporu ile belgelendirmek koşulu ile sperm örneklerinin dondurulmasına olanak sağlanılabilir.
Kemoterapi ve radyoterapi gibi spermlere zarar verebilecek tedavilerden önce,
Ya da üreme fonksiyonlarını kaybedecek testislerin alınması gibi ameliyatlardan önce cerrahi yöntemlerle sperm elde edilerek dondurulabilir.
Ağır şekilde sperm sayısında düşüklük var ise de aynı şekilde hasta da sperm dondurma imkanı sağlanabilmektedir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı Femince kategorisinde bulunmaktadır ve etiketlerindedir. Geri bildirim linki Üremeyi Nasıl Koruyabilirim? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir