Rahim, Uterus Anomalileri

Rahim, Uterus Anomalileri

Uterus anomalileri hastalarda görülebilen bir tüp bebek tedavisi endikasyonudur. Uterus anomalileri izlenen hastalarda tüp bebek yapılabilmektedir.Ancak hastanın kendiliğinden gebe kalması bazen güç
olabilmektedir. Uterus anomalilerinin bazıları herhangi bir sorun yaratmazken bazıları ise tekrarlayan düşüklerin, tekrarlayan gebelik kayıplarının, tekrarlayan erken doğumlarda, bebeklerde gelişim geriliği gibi ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu nedenle sıkı bir takip altında olmasını öneriyoruz.
Uterus anomalilerinin tanısı nasıl koyulabilmektedir?
– Transvaginal ultrason
– Histereskopi
– Mr
– HSG ( Rahim Filmi )

Uterus ;
– Normal Uterus : Armut şeklindedir, her iki köşesinde fallop tüpleri rahmin içerisine doğru açılır.
– Uterus hipoplazisi : rahim ve rahim ağzı gelişmememiştir. Rahim ve rahim ağzı yoktur. Bu nedenle hasta adet göremez. Ancak yumurtalıklar normal bulunduğu için adet görememe dışında fonksiyonlar normaldir. Rahim var olmadığı için gebeliğin devamını sağlamaları da mümkün değildir. Vajenin üst kısmıda olmadığı için cinsel ilişki içinde vajinoplasti yapılabilir.
Vajen oluşturması gereklidir.
– Unikornuate uterus : müller kanalının tek taraflı gelişmemesi ile birlikte rahmin yarısı da buna bağlı olarak gelişmemektedir. Endometrium bulunabilir veya bulunmayabilir. Rahim ağzı yetmezliği, ikinci trimester gebelik kayıpları artış göstermektedir.
– Arkuat uterus : rahmin tepesinde bir baskı izlenir, normal olarak kabul edilir, tedavi önerilmez, komplikasyon beklenmez.
– Septat uterus : rahmin dış görünüşü normaldir ancak ortada bir septum vardır. Histereskopi ile septum ortadan kaldırılabilir. Herhangi bir komplikasyon yaşamamış olsa bile septum izlendiği zaman mutlaka histereskopi gibi kolay bir işlem ile septum ortadan kaldırılmalıdır.
Aksi takdirde çok yüksek komplikasyonlara yol açabilir. Gebelik kayıpları kaçınılmaz olabilir.
– Uterus didelfis : müller kanalının birleşmemesi sonucunda oluşur çift rahim gelişmektedir. Bu durumda çift rahim ağzı bulunur ve septum gelişebilir. İki uterusun birleştirilmesine yönelik ameliyatlar yapılabilmektedir.
– T şeklinde uterus : uterus genellikle T şeklindedir armut şeklinde değildir. Ayrıca rahim ağzında darlık mevcuttur. Vajende adenozis görülebilir.

Ne yazık ki en ciddisi rahim olmamasıdır. Rahim, rahim ağzı ve üst vajen bulunmaz. Yumurtalıklar sağlıklıdır ancak adet göremez. Genellikle ergenlik döneminde adet görememe şikayeti ile kliniğe başvuran hastalarda tanısı konulmaktadır. Bu anomalide tek şans taşıyıcı anneliktir.

Ancak bebeği taşıabilecek kadar büyüklükte bir rahmi olmasıda doğum yapmasına yetecektir. 

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Rahim, Uterus Anomalileri linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir