Kısırlık Testi Nedir?

Kısırlık Testi Nedir?

Kısırlık günümüzün en büyük sorunlarından birisidir. Anne ve baba olmak isteyen birçok insan bu sorunla karşılaşabilmektedir. Bu durumun içerisinde olmak anne ve baba adayları için kötü bir süreci başlatmaktadır. Bugün anne ve baba adaylarını oldukça olumsuz etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bazı çiftlerde tek taraflı olurken yani sadece anne adayında veya sadece baba adayında okurken bazı çiftlerde ise çift taraflı olmaktadır,yani hem anne adayı kısır,hemde baba adayı sorunlu olabilir. Çiftlerden her ikisinin sorumlu olması ise yaklaşık % 35-40 gibi bir oranda oldukça sık karşılaşılmaktadır.

İnfertilitenin yani kısırlığın asıl tanımı ise 6 ay veya 1 sene (bu süre çiftlerin yaşlarına ve daha evvel çocuk sahibi olup olmadıklarına bağlı olarak değişir) düzenli olarak cinsel ilişkiye girildiği halde gebe kalınmamasına infertilite yani kısırlık diyoruz. Kısır olup olmadığınızın anlaşılması içinde kısırlık testleri yapılıyor. Bu testlerin sonucuna göre ise tedaviye başlanıyor. Testlerin yapılması için ise ilk bebek isteğinde 1 yıl düzenli olarak cinsel ilişkiye girildi fakat hala gebelik oluşmadı ise anne veya baba adaylarına kısırlık testleri yapılmaktadır. Bu testlerin sonucunda kısırlık olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bu testler ise sıklıkla;

*Yumurtlama testi

*Progesteron testi

*Ultrasondan

*Spermiogram ve

*Rahim filminden oluşmaktadır.

Bu testlerin birini veya birkaçını yaptıktan sonra test sonucuna göre kısır olup olmadığınız ortaya çıkmaktadır.

Toparlayacak olursak Kadınlarda kısırlık testi çoğunlukla bir yıl denemelerine rağmen hamile kalamamış olanlarda yapılan bir testtir. Ancak 35 yaşından büyük ve adetleri düzensiz ise hamile kalmayı zorlaştıran faktörlerden dolayı 1 yıl beklenmez . Doktor kısırlık için çeşitli testlere başlayabilir. Erkek de tabiî ki teste tabidir ve bozulmuş olması durumunda tedavi olmalıdır. Öncelikle doktor ayrıntılı bir hasta öyküsü alır. Muayene sonucuna göre de teste başlar.
Yumurtlama testi iki şekilde düşünülebilir birincisi yumurta sayısı değerlendirilir diğeri ise düzenli yumurtlama oluı olmadığı ölçülür yani yumurtalık içindeki yumurta kesesinden karın içine bir yumurta bırakılmasına yumurtlama denir ve bunun tesıiti yapılır. Yumurtlama sonrasında vücütta değişiklikler olabilir bu durumda gögüslerde ağrı ve vucutta ısı artışı olabilir.

Progesteron testi ; Yumurtlama sonrası vücutta progesteron düzeyi yükselir ve vücut ısısı yükselir. Adetin 21.günü ölçülen progesteron düzeyi ile yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediği anlaşılır.

Ultrason; yumurtalıkta büyüyen yumurta keseleri ultrasonla takip edilerek çatlaması izlenebilir veya ilaç ile çatlatılabir.
Bu testlerin sonucunda ise çift olarak veya anne,baba adayına neden gebe kalamadığı anlatılır ve tanı konulduktan sonra doktorunuzla beraber bir yol çizilir. Bu yolda beraber yapılacak tedaviye karar vermeniz gerekmektedir. Bu tedavinin sonunda cevap alınabilir. Alınamaz ise daha ileri tedavi yöntemlerine geçilebilir. Anne ve baba adayları tedavi olumlu geçer ise çocuk sahibi olabilirler.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Kısırlık Testi Nedir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir