Normal Doğum Sonrası Alt Bölge Genişler Mi?

Normal Doğum Sonrası Alt Bölge Genişler Mi?

Gebelikte ve sonrasında anne adaylarına birçok nasihat veya tavsiyede bulunurlar. Anne adayları kendisine yapılan tavsiyelerin bazılarını dinleyebilir ve etkilenebilir . Anne adayları akıllarına takılan her bir soruyu doktorlarına sormalıdır. Güvenilir ve kesin olmayan hiçbir bilgiye inanarak kendinizi kandırmamalısınız.

Normal doğumdan sonra alt bölge yani kalça bölgesi genişler diye halk arasında yayılan ve gerçeklik yansıtmayan bir iddiadır. Normal doğum sonrasında da,sezeryan doğum sonrasında da böyle bir dezavantaj yoktur. Normal doğum sonrasında alt bölge genişlemez bu halk arasında yayılmış olan bir sözdür. Anne kendisini hazır hissediyorsa ve doktorda normal doğum yapabileceğine dair izin alınır ise annenin normal doğum yapmasında bir sakınca yoktur.

Doğum seçenekleri hakkında takip eden hekiminizden yardım alabilirsiniz. Kalçalarda ve vücudun alt bölgelerinde oluşan genişleme normal doğum sonrası değil,gebelik döneminde görülen bir durumdur. Anne adaylarının rahimleri genişledikçe ve kilo aldıkça tüm vücut olduğu gibi alt karın ve kalça bölgesi de genişler. Bu normal bir durumdur. Bu genişlemenin doğum tekniğiyle bir alakası yoktur. Gebelikte olan bu genişlemeler ise doğumdan sonra kendiliğinden gidecektir. Tabiki de annelerde doğumdan sonra egzersiz yapıp,düzenli beslenirse alt karın ve kalça bölgesinin genişliğinden rahatlıkla kurtulacaktır.

Hatta büyük bir yanliş bilgilenmede erkek çocukta karnın öne doğru büyüyüp sivri bir şekilde ilerleyeceği kız çocukta ise kalçaların büyüyüp alt vucut bölgesini genişleteceği yönündedir.Benim bildiğim bir gerçek ise aşırı kilo alımında vucudun alt-üst ayrımı yapmadan heryere yağ depolamaya çalışacağı gerçeğidir.
Ancak alt bölgedeki genişleme eğer vajinanın genişlemesi ise tabiî ki normal doğum ile beraber vajinada bir miktar esneme olcaktır.Ancak bu esneme normal doğum normal boyutlarda bir bebeğin doğumuna sebep olmuş ek olarak doğum süresi normal bir travay süresince gerçekleşmiş ve doğum esnasında vakum, forseps kullanılmamış ise bu esneme normal boyutlarda kalacaktır.Aksi her durumda ürogenital fasia da yırtılma oluşacağı için sadece vajina genişlemekle kalmaz idrar torbası ve makat da sarkacaktır. Dolayısı ile vajina girişi ve çevreleyen dokularda genişleyecektir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Normal Doğum Sonrası Alt Bölge Genişler Mi? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir