Gebelikte Evcil Hayvan Beslemek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte Evcil Hayvan Beslemek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte evcil hayvan beslemenin tedbirleri alındıktan sonra hiçbir zararı yoktur. Evinizde beslediğiniz küçük dostlarımızın aşılarının tam olması, sağlıklı ve temiz bir bakım ile bakıldıkları takdirde sizi hiçbir sorunla karşı karşıya bırakmayacaktır. Size hayvanlardan geçebilecek olan bazı bulaşabilecek bazı hastalıklar vardır. Bunların gebelik öncesinde veya gebeliğin başında önlemlerin ve tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Köpek, kedi, kuş, tavşan vb hayvanlarında taşıdıkları veya dolaylı yollarla bulaştırdıkları hastalıklar vardır. Bunlardan en önemlisi kedilerin bulaştırdığı “toksoplasma” enfeksiyonu. Bu enfeksiyona çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde doğuracağı problemler baya büyük problemlerdir. Toksoplasma kedi dışkısı bulaşmış sebze ve meyvelerin iyi yıkanmaması veya iyi pişirilmemesi yolu ile geçer.

Toksoplasma’nın doğurduğu sonuçlar; düşük, erken doğum, anamoli bebek gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu gibi ağır sonuçlarla uğraşmamak için evcil bir hayvanınız var ise hayvanınızın her türlü aşısını ve uygun ortamı ayarladıktan sonra sizinle kalmasının bir sakıncası yoktur. Bu hayvanların kaldıkları yerlerin hijyen kurallarına uygun olması gerekmektedir.

Eğer bu koşullar sağlanmaz ise bakteri üremeye başlar. Hamile bayanlar, evcil hayvanlarını tabii sevebilirler fakat çok fazla temas kurulması tavsiye edilmemektedir ve anne adayı mutlaka hayvana temastan sonra ellerini hiçbir yere sürmeden iyice yıkamalıdırlar. Hayvanlarının bakımlarını, aşılarının, yaptıktan sonra rahatlıkla onlarla zaman geçirmeye ve beslemeye devam edebilirsiniz. Toparlayacak olursak gebelik döneminde evcil hayvan beslemenizin çok da sakıncası yoktur. Fakat hayvanlarla çok da yakın temaslar kurmamanız gerekmektedir. Yani evinizde evcil hayvan besliyorsanız tedbirleri almanız gerekmektedir. Hayvanlardan bulaşan bazı hastalıklar vardır.

Bu hastalıklarında önlemlerinin alınması gerekmektedir. Eğer evcil hayvan beslemeye kararlıysanız hayvanınızın aşılarının tam olması gerekmektedir ve hijyenik kurallarda beslenmelidir. Aksi takdirde bu hayvanlardan size hastalık geçebilir. Hayvanların taşıdıkları bazı enfeksiyon hastalıkları vardır. Bu hastalıklardan en önemlisi ise kedilerin taşıdıkları toksoplasma hastalığıdır. Toksoplasma hastalığı kedi dışkısına bulaşmış sebze ve meyvelerin iyi yıkanmaması sonucunda geçen bir hastalıktır.

Toksoplasma gebelerde;düşük,erken doğum,anamoli bebek gibi problemlere yol açar. Bunun için bu hastalıklardan korunmak gereklidir. Hayvanınızı aşılarını ve uygun koşullarını hazırladıktan sonra sizinle kalmasında bir sakınca yoktur.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Gebelikte Evcil Hayvan Beslemek Bebeğe Zarar Verir Mi? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir